Nimisõnade moodustamise uuringud deminutiivsete järelliidete abil koolieelsetel lastel, kellel on üldine kõne alaareng. Kõne (rühma) arendamise konsultatsioon teemal: Konsultatsioon “Eelkooliealiste kasvatusoskuste kujundamine deminutiiviga
Tunni tehnoloogiline kaart:
Tunni teema: nimisõnade moodustamine deminutiiviga - lemmiklooma tähendus.
Tunni tüüp: õppetund uute teadmiste õppimiseks
Tunni eesmärk: Nimisõnade moodustamise vaatlemine sufiksite abil.
Isiklike õpitulemuste saavutamisele suunatud õpieesmärgid:
1. Tingimuste loomine uuritava teema vastu huvi tekkimiseks;
2. Iseseisvuse, sõbraliku suhtumise, emotsionaalse reageerimisvõime arendamine.
3. Vestluspartneri kuulamis- ja kuulmisoskuse kujundamine.
4. Kujundada oskust teha koostööd õpetaja ja kaaslastega kasvatusprobleemide lahendamisel, võtta vastutust oma tegevuse tulemuste eest.
Õppeeesmärgid, mille eesmärk on saavutada metaainete tulemusi:
1. Vaimsete toimingute arendamine: analüüs ja süntees, võrdlus;
2. Kujundada oskust aktsepteerida ja säilitada õpieesmärki ja -eesmärke.
3. Planeerige oma tegevust vastavalt ülesandele ja selle täitmise tingimustele, ennustage tulevast tööd.
4. Õppida oma tegevust kontrollima ja hindama, nende elluviimises hinnangust lähtuvalt ja vigade olemust arvestades korrektuure tegema, ilmutama õppimises initsiatiivi ja iseseisvust.
5. Arendage hariduskeele- ja kõneoskust, õppige modelleerima ja õigesti kasutama Igapäevane elu kõnestruktuurid.
Ainetulemuste saavutamisele suunatud õpieesmärgid:
1. Värskendage teadmisi deminutiivsete järelliidete kohta.
2. Laiendage ideed deminutiivsete järelliidete rollist meie kõnes.
3. Pöörake tähelepanu deminutiivse - kiindumussufiksi tähtsusele nimisõnade kiindumusvormide moodustamisel.
4. Jätkata tööd kõnekultuuri arendamisele suunatud sisuliste tegevuste kujundamisel.
Tundide ajal:
Tunni etapp
Õpetaja tegevus
Õpilaste tegevused
Moodustati UUD
Organ.moment.
Motivatsioon.
Teadmiste värskendus.
Eesmärkide püstitamine, teema ja tunni eesmärgi sõnastamine. (paaris töötama)
Füüsiline minut
Konsolideerimine.
Õppetunni kokkuvõte.
Peegeldus
Kodutöö
Määrab õpilaste valmisoleku tööks.
"Õppimine on valgus ja teadmatus on pimedus". Kuidas sa neist sõnadest aru saad? slaid 1.
Kodu kontrollimine.zad. paarikaupa (klahv sisseslaid 2 )
- Tõstke käsi üles need, kes tegid kõik vigadeta.
Millised teadmised aitasid teil seda ülesannet täita?
Lugege hällilaulu ekraanilt ja õpikust lk 43 eks. 265.
Kirjutage välja üksuste nimed. kes kutsuvad inimesi ja esemeid modelli järgi hellalt, õrnalt.
Kuidas need nimisõnad moodustatakse?
- mis tähenduse need järelliited üksuste nimedele annavad?
Miks see tekst on ainult magusad sõnad?
- teha järeldus. Võrrelge oma järeldust autori järeldustega õpiku leheküljel 44
- sõnastada tunni teema?
Mis saab olema õppetunni eesmärk?
Töötage rühmades (ülesanne ekraanil):
1 gr. - see on 1 rida. Lehekülg 44 ex. 266.
2 gr. - see on 2. rida. Ülesanne kaardil (tõsta esile suf. Kirjuta milliselt pildilt sõna. mudeli järgi)
3 gr. - see on 3. rida. lk 44, nt. 267.
Iga rühm kontrollib ennast.
Kas see on õnnestunud? Millised olid raskused? - hinda ennast?
Valikülesanded:
õde, õunapuu nendest sõnadest, moodusta deminutiivse tähendusega sõnad ja täida enda valitud ülesanne.
Koostage fraas uute sõnadega
Loo lauseid uute sõnadega. - Lugege oma lauseid ja fraase.
Loetlege deminutiivsed järelliited. Millise tähenduse nad sõnadele annavad?
Mis oli meie tunni eesmärk?
Kas oleme selle eesmärgi saavutanud?
Kuidas me selle saavutasime?
Kus saab omandatud teadmisi rakendada?
Laste vastused.
Laste vastused
Sõna koostise järgi sõelumise algoritmi tundmine, nimisõna nime sõelumine kõneosana.
Tühjendatud. (sõnad ekraanil)
Püügiandmed moodustati suf abil.
Deminutiiv tähendus.
See on hällilaul. See annab edasi ema armastust oma lapse vastu.
deminutiivse - kiinduva tähendusega nimisõnade moodustamine.
Esitage.
Kontrollige võtmega.
Tahvli juures töötavad kaks õpilast
Laste vastused. Südamlik, deminutiiv.
Õppige moodustama nimisõnu. deminutiivse tähendusega
moodustatud nimisõnad. vähema paitusega. tähendus, eristati järelliiteid.
Valige kaart ja kleepige see tahvlile
Regulatiivne:
Õpilaste juhendamine edu saavutamiseks.
Isiklik:
Näidake üles soovi midagi uut proovida. - valmisolek koostööks, abistamiseks, rollijaotuseks;
Kommunikatiivne:
Kuulamis- ja kuulmisoskuse arendamine.
Regulatiivne:
Õpiülesande püstitamine, lähtudes õpilaste poolt juba teada ja õpitu ning veel teadmata korrelatsioonist;
Kognitiivne:
Probleemi väljaütlemine ja lahendus;
Isiklik:
Haridusmotiivide tunnetuslike huvide arendamine;
Kommunikatiivne:
Oskus selgelt ja selgelt väljendada oma arvamust, ehitada kõnekonstruktsioone.
Kognitiivne:
Valik kõige tõhusaid viise probleemide lahendamine sõltuvalt konkreetsetest tingimustest;
Isiklik:
Väljendage positiivset suhtumist tunnetusprotsessi; näidata tähelepanu, soovi rohkem õppida.
Regulatiivne:
Hinda (võrdle standardiga) oma tegevuse tulemusi.
Vova - ... (Vovochka)
Katia - ... (Katenka)
Sasha - ... (Sasha)
Maša -... (Maša)
Misha - ... (Mišenka)
Tähelepanu! Zoya - Zoenka, Marfa - Marfenka
MIS SINU NIMI ON, BEEBI?
... (kassipoeg!) (rebane!) (elevant!) (pardipoeg!). (orav!) (jänes!)
(hundikutsikas!), Karu kutsub... (Karupoeg!) Hani helistab... (hanepoeg!) Raven helistab... (vares!)
KELLEL ON KINNITATUD
Sihtmärk: verbi kasutamine olevikuvormis.
Metoodilised juhised. Vaadake koos lapsega hoolikalt pilti. Öelge, kes mida teeb: "Ema valmistab õhtusööki." "Isa riputab pildi üles."
Poiss aitab isa. Ta hoiab haamrit käes." "Tüdruk mängib. Ta toidab nukku. "Vanaema koob salli." Vanaisa loeb ajalehte. "Kass magab."
Metoodilised juhised. Esiteks peab täiskasvanu kontrollima, kas laps saab hästi aru, mida tähendab “eile”. Ta tuletab beebile meelde, mida ta eile tegi: kõndis, käis kuskil, mängis jne. Seejärel liigub piltide juurde.
Vaata pilte ja ütle, mida tegi eile ema, isa, vanaema, vanaisa, poiss, tüdruk, kass, koer.
Eile püüdis kass hiirt.
Vanaisa vaatas eile telekat.
KOOS LÕBSTA
Sihtmärk: olevikuvormis verbi arvu kokkuleppimine nimisõnaga.
Näidis:
Metoodilised juhised. Täiskasvanu alustab mängu. Ta osutab
pilt ja ütleb; "Vaata pilti. Näete, nukk istub.
Mida nukud teevad? Ja nukud istuvad. Ja sellel pildil? koer sööb ja
koerad...” Laps lõpetab lause.
Samamoodi mängib iga pildiga täiskasvanu. Tegusõnade lõpud
täiskasvanud inimene räägib selgelt ja valjult.
Koer sööb.
Koerad söövad.
Kassid magavad.
Tüdruk loeb.
Tüdrukud loevad.
KONTROLLI MIND
Sihtmärk: vastupidise tähendusega eesliitega tegusõnade kasutamine.
Metoodilised juhised. Täiskasvanu näitab pilte ja nimetab nendega tehtud toiminguid. Näiteks: “Poiss saabus, poiss lahkus”, “Sisenes, lahkus”. Seejärel nimetab ta toimingud ja laps näitab vastavat pilti. Siis ütleb täiskasvanu: "Noh, nüüd kontrollige mind. Ütle, mida poiss teeb, ja ma näitan õiget pilti. Mängu järgmises etapis helistab beebi tegevusele ja täiskasvanu näitab pilti. Mõnikord eksib täiskasvanu tahtlikult.
Kass ronis puu otsa.
Kass pisarate puult.
VAATA JA NIMI
Sihtmärk: homogeensete subjektidega lausete koostamine, üldistavate mõistete kõnesse toomine.
Metoodilised juhised. Täiskasvanu hääldab fraasi alguse ja vaikib ning laps loetleb pildil näidatud esemeid. Täiskasvanu, kes hääldab üldistavat sõna, näiteks “mööbel”, teeb ühe laia liigutusega ringi kõik pildil olevad mööbliesemed korraga. Küsimustele vastates peaks laps ka iga kord mitte ainult näitama konkreetseid esemeid (garderoob, laud, tool jne), vaid ka üldistust tehes kordama laia žesti, mis vastab sõnale "mööbel".
Rippuvad riidepuu küljes (jope, sall, kombinesoon). Need on riided. Mis sõna nende asjade jaoks on? (Need on riided).
Laual on (teekann, tass, alustass, lusikas). See on nõud. Mis sõna nende asjade jaoks on? (See on roog).
|
Toas on (riidekapp, laud, tool, diivan). See on mööbel. Mis sõna nende asjade jaoks on? (See on mööbel.)
Nad sõidavad mööda tänavat (auto, buss, troll). See on transport. Mis sõnaga saab nimetada autot, bussi, trolli? (transport)
Riiulil on (pall, püramiid, auto, kuubikud). Need on mänguasjad. Millist sõna võib nimetada palliks, püramiidiks, autoks, kuubikuteks? (Mänguasjad).
MÕISTLUS
Sihtmärk: ettepanekuid tehes homogeensed määratlused. Metoodilised juhised. Täiskasvanu loeb lapsele mõistatusi ja kui lapsel on raske vastata, aitab ta vastuseid leida. Mõelge koos lapsega välja sarnased mõistatused teid ümbritsevate objektide kohta elus.
Ta on paks, väike, naljakas, propelleriga.
d> Pinocchio.
Ta on puust, naljakas, pika ninaga.
Baba Yaga.
Ta on vihane, hirmus, luudaga.
On suvi, ilus, täppidega.
See on soe, pikk, narmastega.
KES MIDA TEEB
Sihtmärk: homogeensete predikaatidega lausete tegemine. Metoodilised juhised. Nagu kõigis mängudes, näitab täiskasvanu esmalt pilte ja selgitab lapsele, mis neile on joonistatud, ning seejärel kutsub last sama tegema.
Tüdruk joonistab, loeb, jookseb, õõtsub.
KASUTATUD KIRJANDUSE LOETELU
Agranovitš 3. E. Kodutööde kogumik, mis aitab logopeedidel ja vanematel ületada kõne leksikaalset ja grammatilist alaarengut ONR-iga koolieelikutel. Peterburi: Detstvo-Press, 2001.
Borodin A.M. Meetodid laste kõne arendamiseks. M: Valgustus, 1981.
Žukov I. FROM, Mastjukova E. M., Filicheva T. B. Eelkooliealiste laste kõne üldise alaarengu ületamine. M: Valgustus, 1990.
Panaeva R. I., Serebryakova N. V. Eelkooliealiste laste kõne üldise alaarengu korrigeerimine. Peterburi: Sojuz, 1999.
Fedorenko L. P., Fomicheva G. A., Lotarev V. K., Nikolaicheva A. P. Laste kõne arendamise meetodid koolieelne vanus. M: Valgustus, 1984.
Filicheva T.V., Soboleva A.R. Koolieeliku kõne arendamine. Tööriistakomplekt illustratsioonidega. Jekaterinburg: Argo, 1996.
Sissejuhatus ................................................... ................................................ .. ...................... 3
Mänguasjade näitus ................................................... ................................................... .......................... 7
Andke mänguasjadele ülesandeid .................................................. .................................................. ... kaheksa
Kes mida joonistas .............................................. ................................................................ .............. ,... ........ 12
Dr Aibolit................................................ ................................................... .............. neliteist
Telefon................................................. .................................................. ........................ viisteist
Kes mida sööb.............................................. ................................................ .. .................. 16
Kes mida teeb ................................................... ............................................................ .............. ............. kaheksateist
Mis on puudu ............................................... ............................................................ .............. ................... kakskümmend
Mis on puudu............................................... .................................................. ................ 21
Mida teha ................................................... .................................................. .......................... 22
Tellimused ................................................... .................................................. ........................ 24
Kuhu paned - sealt võtad .................................................................. ...................................... 26
Tellimused ................................................... .................................................. ........................ 28
Kes Kus ................................................... ................................................... .. .............................. kolmkümmend
Tellimused .................................................. .................................................. ........................ 32
Mida sa räägid? .................................................. ................................................ .. ...... 33
Millisel teel ................................................... ...................................................... ...................... 34
Kellel mis on .............................................. . ................................................ .. ...................... 36
Üks ja palju .............................................. . ................................................ .. .................. 38
Kelle oma see on? .................................................. ................................................ .. ................. 41
Mis asjad need on............................................ .................................................. .............. 44
Kaks matrjoškat ................................................... .................................................. ...................... 46
Helistage lahkelt ................................................... ................................................... .................. 49
Mis su nimi on, kallis? .................................................. ................................................ . viiskümmend
Kes mida teeb .................................................. .................................................. .................. 52
Kes mida eile tegi............................................ .................................................. .............. 53
Teeme koos lõbusamaks .................................................. ................................................................ ...................... 56
Kontrolli mind................................................ .................................................. ...................... 58
Vaata ja nimi ................................................... .................................................. ....... 60
Saada oma head tööd teadmistebaasi on lihtne. Kasutage allolevat vormi
Üliõpilased, magistrandid, noored teadlased, kes kasutavad teadmistebaasi oma õpingutes ja töös, on teile väga tänulikud.
postitatud http://www.allbest.ru/
Nimisõnade moodustamise uuringud deminutiivsete järelliidete abil eelkooliealiste laste kõne üldise alaarenguga
ATdirigeerimine
sõnamoodustus eelkooliealine laps
Teema asjakohasus uurimistöö määrab asjaolu, et praegu märgivad teadlased kõnepatoloogia kiiret kasvu mitmel põhjusel. Psühholoogilise ja pedagoogilise klassifikatsiooni järgi on eelkooliealiste laste seas üsna levinud kõnehäire üldine kõne alaareng (OHP).
Üldise kõne alaarenguga laste uurimisele on pühendatud mitmeid uuringuid (I. T. Vlasenko, G. V. Gurovets, L. N. Efimenkova, I. M. Žukova, G. Kashe, R. E. Levina, E. M. Mastjukova, N. V. Novotortseva.
TV. Tumanova, T.B. Filicheva, G.V. Chirkin märkis ONR-iga lastel reeglina sõnastiku vaesust, agrammatisme ja kõne foneetilise-foneemilise külje kujunemise puudumist.
Selliste laste koolieelses eas sotsiaalse kohanemise kõige olulisem tingimus on kõne piisav areng, mis tagab edasise assimilatsiooni kooli õppekava, õigekirja-õige kirjutamise edukas valdamine, ilma milleta pole võimalik kõrge tase keele kujunemine, sh morfoloogilised üldistused. Keele morfoloogilise süsteemi assimilatsioon on tihedalt seotud sõnaloomemehhanismide kujunemisega, mis põhinevad võimel analüüsida, üldistada ja eristada keelelisi üksusi nende tähenduse ja kõlastruktuuri järgi. Sõnamoodustusmustrite valdamine praktilisel tasemel, oskus morfeeme isoleerida, eristada ja sünteesida, määrata ühised väärtused sõnamoodustusmorfeemid on rikastamise vajalik tingimus sõnavara tuletissõnade tõttu keele grammatilise süsteemi valdamine, ortograafiliselt korrektse kirjutamise eelduste kujunemine, oluline põhimõte mis on morfoloogiline printsiip.
Õpingute lähedal T.V. Sõnamoodustusprotsesside tunnuste kohta Tumanova leidis, et leksikaalsete ja sünteesiprotsesside analüüsi, sünteesi, võrdlemise, üldistamise protsesside moodustamise puudumine. grammatilised tähendused Kõne üldise alaarenguga lastel põhjustab sõnamoodustusprotsesside omandamise iseärasusi. Võimetus kasutada erinevatel viisidel sõnamoodustus toob kaasa sõnastiku rikastamise piiratud võimaluse, seotud sõnade ebatäpse mõistmise ja eristamise.
Sõnamoodustusprotsesside kujundamine OHP-ga eelkooliealiste laste puhul on üks olulisemaid ja veel vähe uuritud kõneteraapia probleeme, nagu märkis T.V. Tumanova: "Erikirjanduse analüüs veendus, et süstemaatilisi ja põhjalikke uuringuid sõnamoodustuse valdamise probleemi kohta üldise kõne alaarenguga lastel ei tehtud ... "..
Seega võimaldab selle probleemi ebapiisav areng ja selle tähtsus üldise alaarenenud kõnega laste õpetamise edule kindlaks teha. see teema kui ajakohane.
Uuringu eesmärk: selgitada välja OHP-ga koolieelikute nimisõnade sõnamoodustuse tunnused.
Selle eesmärgiga seoses tuleks lahendada järgmised ülesanded:
1. Viia läbi uurimisprobleemi käsitleva kirjanduse analüüs.
2. OHP-ga eelkooliealiste laste nimisõnade sõnamoodustusprotsesside uurimise metoodika valik.
3. Viia läbi nimisõnade sõnamoodustusprotsessi olukorra võrdlev analüüs vanematel OHP-ga koolieelikutel ja nende 5-6-aastastel eakaaslastel. kõne areng.
4. Määrata kõneteraapia töö metoodika nimisõnade sõnamoodustusprotsesside kujunemisel vanematel OHP-ga koolieelikutel.
Uurimuse objektiks on sõnamoodustussüsteemi seisund vanematel OHP-ga koolieelikutel ja nende normaalse kõnearenguga eakaaslastel.
Uuringu teemaks on nimisõnade sõnamoodustuse iseärasused vanemas koolieelses eas laste OHP III tasemega.
Uurimistöö hüpotees: III astme OHP-ga lastel domineerib kõnedefekti struktuuris kõne leksikaalse ja grammatilise struktuuri väheareng;
Suurimaks raskuseks on nende jaoks sõnamoodustustoimingute sooritamine.
Uuringu teoreetilise tähtsuse määrab põhjalik uuring, mis käsitleb ONR-i põdevate laste sõnaloome afiksite omandamise tunnuseid, vajadust saada põhjalik arusaam selle leksikaalse häire mehhanismidest, sümptomitest ja etioloogiast.
Praktiline tähtsus seisneb rikkumiste tuvastamises
sõnamoodustus vanematel OHP-ga koolieelikutel ja logopeedilise töö sisu määramisel sõnamoodustussüsteemi rikkumiste parandamiseks selles OHP-ga koolieelikute rühmas.
I PEATÜKK
1.1 Sõnamoodustus kui grammatika osa. Nimisõnade sõnamoodustuste tüübid vene keeles
Sõnamoodustuse mõiste definitsioon. Sõnamoodustuse mõiste küsimus on sõnamoodustusteaduse üks põhilisi, esialgseid teoreetilisi küsimusi. Sõnamoodustuse kui keelemõiste määratlemine on seotud teatud raskustega, mis on seletatav termini "sõnamoodustus" enda mitmetähenduslikkusega. AT kaasaegne keeleteadus Seda terminit kasutatakse täiesti erinevate keelenähtuste tähistamiseks. Alekseeva M.M., Yashina V.I.//Eelkooliealiste kõne arendamise ja emakeele õpetamise meetodid. - M., 2011.
Traditsiooniliselt kasutatakse terminit "sõnamoodustus" uute sõnade loomise protsessi kohta, mis põhinevad olemasolevatel sõnavaraüksustel. Selle kohaselt on sõnamoodustus erialakirjanduses määratletud kui "sõnavara arendamise eriline viis" (M. D. Stepanova), "peamine vahend keele sõnavara rikastamiseks" (K. A. Levkovskaja), "üks peamisi vahendeid" keele sõnavara täiendamisest uute sõnadega" (V. V. Lopatin), "peamine keele sõnavara täiendamise allikas", mida "viiakse läbi erinevatel viisidel"(K. A. Timofejev).
Teatavasti luuakse uusi sõnu vastavalt keeles eksisteerivatele reeglitele, meetoditele, teatud näidiste, skeemide või mudelite järgi, mis moodustavad teadaoleva keelemehhanismi ehk aparatuuri. Sellise uute sõnade loomise mehhanismi tähistamiseks kasutatakse ka terminit "sõnamoodustus". Seda terminit defineeritakse vastavalt kui "uute sõnade loomise meetodeid konkreetses keeles" (E. S. Kubryakova), "meetodite kogumit, uute sõnade moodustamise reegleid" (N. M. Shansky), "mõned väga hargnenud ja keeruline mehhanism sõnu produtseerides” (B. N. Golovin).
Lisaks tähistab termin "sõnamoodustus" kaasaegses keeleteaduses teisi mõisteid: valmis, tuletatud sõnade struktuur, mille määrab nende suhe keele teiste sõnadega selle teatud arenguetapis; teatud keelestruktuuri piirkond, tuletissõnade süsteem; keeleteaduse haru, mis uurib uute sõnade kujunemisprotsesse, aga ka teatud süsteemi moodustavate tuletissõnade struktuuri. Mõiste "sõnamoodustus" ebaselgus tekitab sellega tähistatavate keelenähtuste kirjeldamisel ja uurimisel teatud ebamugavusi. Sellega seoses on soovitav terminoloogiliselt eristada selle mõistega tähistatud mõisteid, st kasutada ülaltoodud nähtustele viitamiseks erinevaid nimetusi.
Mõiste "sõnamoodustus" sobib kõige paremini uute sõnade loomise protsessi, s.t uute sõnade moodustamisega seotud keelemehhanismi teatud toimingute tähistamiseks, s.o. keelemehhanismi teatud toimingud, mis on seotud uute sõnade moodustamisega.
Selle mõiste antud tähendus tuleneb selle struktuurilistest iseärasustest, konstruktsiooni mudelist (vrd teiste struktuurilt sarnaste keeruliste sõnade tähendus: moodustus, sõnakoostis, majaehitus jne, mis tähistavad protsessi, tegevust).
Tuletatud sõna struktuuri tähistamiseks kasutatakse kaasaegses nõukogude keeleteaduses kõige levinumat terminit "sõna sõnastusstruktuur". Lisaks on see termin selles mõttes üsna motiveeritud, kuna tuletissõnade struktuuri, struktuuri määrab suuresti sõnamoodustus kui uute sõnade loomise protsess.
Keelestruktuuri teatud piirkonna, tuletissõnade süsteemi tähistamiseks võib kasutada liitterminit "keele sõnamoodustussüsteem", mida paljud keeleteadlased selles tähenduses kasutavad.
Keeleteaduse osa, mis uurib sõnamoodustust kui uute sõnade loomise protsessi, tuletissõnade struktuuri, mis moodustavad teatud süsteemi, on nõukogude keeleteaduses sageli tähistatud terminiga "tuletusteadus" - algselt ladina keelest. tuletis- "tuletatud sõna" (vrd lat. tuletis- tus - eraldatud ja kreeka keel. logod - doktriin), mis sarnaneb üldtunnustatud "fonoloogia", "leksikoloogia", "morfoloogia" jms. Selles juhendis kasutatakse kehtiva õppekava kohaselt mõistet "sõnamoodustus" vaadeldavas tähenduses, millele vajadusel on lisatud asjakohased selgitused.
Sõnamoodustuse kui keeleteaduse osa puhul tuleks eristada ajaloolisi ehk diakroonseid ja kirjeldavaid ehk sünkroonseid (sünkroonseid) plaane kui sõnamoodustusteaduse kahte erinevat aspekti, nagu ka ajaloolist ja kirjeldavat grammatikat, ajaloolist ja kirjeldavat foneetikat, Traditsiooniliselt eristatakse jne - see on õpetus sõnamoodustusprotsessidest, uute sõnade moodustamise mustritest, juba olemasolevate tuletissõnade struktuuri muutumisest, keele sõnamoodustussüsteemi kujunemisest, selle muutumisest , areng jne. Kirjeldav sõnamoodustus on õpetus tuletussõnavarast, tuletussõnade morfeemilisest ja sõnastuslikust struktuurist kui keele sõnamoodustussüsteemi elementidest, seostest, sugulassõnade vahelistest suhetest jne. teatud etapp keele arengus. Glukhov V.P. Riigi uurimine monoloog kõne Kõne üldise alaarenguga vanemad koolieelikud // Hariduse ja koolituse probleemid kõne ebanormaalses arengus. M., 2013.
Sõnamoodustuse objekt ja ülesanded. Võib pidada üldtunnustatuks, et sõnamoodustuse objektiks keeleteaduse osana on sõna, mida uuritakse ka teistes keeleteaduse osades.
Põhiline erinevus sõnamoodustuse ja muude keeleteaduse osade vahel seisneb selles, et see ei uuri kõiki keele sõnu, vaid ainult tuletussõnu. Samas on sõnamoodustuse uurimisobjektiks “sõna oma struktuuri poolelt”, sõna kui “erineva kvaliteediga morfeemide organiseeritud jada”. Tuletatud sõnu uuritakse sõnamoodustuses mitte iseennast, kui keele sõnavara eraldivõetavaid ühikuid, vaid nende seost vastavate tuletistega, seoses teiste tuletistega, sama tüüpi nende sõnamoodustusstruktuuris - vastavalt sõnamoodustusmeetodile, ehitusmudelile jne. Seega tuleks sõnamoodustuses uuritavate keeleüksustena käsitleda mitte ainult üksikuid tuletissõnu, vaid ka teatud kategooriaid, tuletissõnade seoseid, millel on ühised vormilised ja semantilised tunnused.
Sõnamoodustuse objektiks olevate elementaarsete keeleüksuste hulgas on mitmesugused sõnamoodustusvahendid, eelkõige sõnamoodustusliited, aga ka tüvede genereerimine, häälikute ühendamine ja muud keelelise struktuuri elemendid, mis tuletise koostises silma paistavad. sõnad.
Ajaloolise sõnamoodustuse objektiks on sellised sõnad, mis on kunagi moodustatud juba olemasolevate sõnade põhjal omal kulul. antud keel, olenemata nende struktuurist, nende suhete olemusest teiste keele sõnadega selle konkreetses arenguetapis. See hõlmab ka tuletusmorfeeme ja muid sõnade osi, mis erinevad perioodid keelearendus võiks osaleda sõnamoodustuses.
Kirjeldava sõnamoodustuse objektiks võivad olla vaid sõnad, mida kõnelejad tajuvad tuletistena, muude sõnade alusel moodustatuna kirjeldatud keelearengu perioodil, samuti sellised sõnaosad, mis kõneleja peas vabalt on. eristatakse tuletistena, kui need on korrelatsioonis teiste keele sõnadega. E. S. Kubrjakova järgi on “sünkroonsesse sõnamoodustussüsteemi kaasatud vaid sellised korrelatiivpaarid, mille olemasolu on samadel tingimustel kordamise teel kergesti kontrollitav”; sel juhul mängib otsustavat rolli "algus- ja tuletatud ühikute struktuursemantilise korrelatsiooni hetk".
Kaasaegses keeleteaduses on levinud arvamus, et kirjeldavas sõnamoodustuses tuleks uurida ainult keele sõnamoodustussüsteemi regulaarseid, produktiivseid ja aktiivseid elemente - sõnamoodustusvahendeid, sõnamoodustustüüpe, mudeleid jne. punkt tuleks tunnistada vastuvõetavamaks ja põhjendatumaks.vaade deskriptiivse sõnamoodustuse objektile, mille kohaselt kõik tänapäevases keeles tegutsevad elusad sõnamoodustuselemendid (nii regulaarsed, produktiivsed kui aktiivsed ning ebaregulaarsed, ebaproduktiivsed, passiivsed) sünkroonis uuritud, eelkõige kõik tuletissõnad, mis tänapäeva keele kõnelejate meeles on, on ajendatud teistest sugulassõnadest. Samas ei saa aga nõustuda Acadi arvamusega. V. V. Vinogradov, et „tänapäeva vene sõnamoodustussüsteemi kirjeldamisel tuleks põhirõhk asetada mitte säilinud üksikutele, ebaregulaarsetele, ebaproduktiivsetele või surnud sõnaloome tüüpidele, vaid tüüpidele, mis on stabiilsed, elavad väga kaua, produktiivne ja taas arenev." Glukhov V.P.// OHP-ga eelkooliealiste laste sidusa kõne kujundamine. - M: Arkti, 2014. - 168s.
Vastavalt ajaloolise ja kirjeldava sõnamoodustuse uurimisobjektile erinevad ka nende uurimuse aspektide ülesanded. Kirjeldav sõnamoodustus uurib tuletussõnu ja muid sõnamoodustusüksusi vastavalt nende seisundile teatud keelearengu staadiumis, arvestamata nende muutumist. Ajalooline sõnamoodustus tegeleb erinevate sõnamoodustusprotsesside uurimisega, mis on seotud vastavate sõnamoodustusüksuste kujunemise ja muutumisega. E. A. Zemskaja järgi uurib "sünkroonne sõnamoodustus koos eksisteerivate üksuste suhteid, diakrooniline - ühe üksuse teiseks muutumise protsesse".
Kaasaegse vene keele ülikoolikursusel uuritakse peamiselt kirjeldava sõnamoodustuse küsimusi. Individuaalsed küsimused ajaloolist sõnamoodustust käsitletakse ainult niivõrd, kuivõrd see on vajalik sünkroonplaani teatud sõnamoodustusnähtuste paremaks mõistmiseks.
Kaasaegse vene keele sõnad koosnevad enamasti madalama taseme üksustest, peamiselt morfeemidest, mis on teatud viisil omavahel seotud, on üksteisega teatud suhetes, see tähendab, et nad esindavad teatud struktuuri. Sõna struktuuri, selle koostisosade ja nendevaheliste erinevate suhete uurimine on üks peamisi, kriitilised ülesanded kirjeldav sõnamoodustus. Arvestades asjaolu, et sõnamoodustuses uuritakse tuletisi sõnu, eriti tähtsust omab sünkroonse sõnamoodustuse tuletussuhte määratlust seotud, sugulassõnade vahel, sünkroonselt tuletatud sõnade piiritlemist mittetuletistest sõnadest. Sellega seoses esitatakse kirjeldavas sõnamoodustuses kõigepealt ülesanne uurida sünkroonselt tuletatud sõnade spetsiifilisi formaalseid ja semantilisi tunnuseid, mis eristavad neid mittetuletistest sõnadest, spetsiifilisi meetodeid sünkroonselt tuletatud ja mittetuletatud sõnade eristamiseks.
Sünkroonselt tuletatud sõnade üks silmatorkavamaid formaalseid (struktuurilisi) tunnuseid on nende sõnamoodustusviis (sünkroonsuse vaatepunktist). Seetõttu on kirjeldava sõnamoodustuse üks olulisemaid ülesandeid sünkroonse sõnamoodustusviiside uurimine. Samal ajal on erilise tähtsusega sõnamoodustusvahendite ehk formantide uurimine, mille abil määratakse kindlaks sõnamoodustusmeetodid.
Teatud sõnamoodustusviisi tuletissõnad erinevad omakorda mitmete muude, vähemtähtsate vormitunnuste poolest. See on sõnade genereerimise leksikaalne ja grammatiline iseloom, s.o nende kuulumine ühte või teise kõneosasse, sõnamoodustavate morfeemide foneetiline struktuur, mitmesuguste interkalaaride, ühendavate elementide olemasolu või puudumine tuletissõnades jne. tuletissõnade sellistest vormitunnustest on hõlmatud ka kirjeldav sõnamoodustus, tuletussõnavara sünkroonne sõnaloome analüüs.
Sõna kui keele põhiühikut iseloomustab vormi ja sisu, välise, ainelise väljenduse ja sisemise sisu, tähenduse kompleksne ühtsus. Seetõttu kerkib koos tuletissõnade formaalse, materiaalse struktuuri uurimisega ülesanne uurida nende semantilist struktuuri. Ehk siis kirjeldava sõnamoodustuse ülesannete hulka kuulub tuletussõnavara uurimine mitte ainult väljenduslikult, vaid ka sisuliselt.
Nagu juba märgitud, on keele sõnamoodustusüksused oma olemuselt süsteemsed. Sellest järeldub, et tuletussõnu ja muid kirjeldava sõnamoodustuse sõnamoodustusüksusi tuleks uurida kompleksis, teatud süsteemi ühikutena, arvestades nende vahel eksisteerivaid seoseid ja suhteid. V.P. Gluhhov, Yu.A. Trukhanova//Meie lapsed õpivad komponeerima ja jutustama - M.: ARKTI, 2013. - 24 lk.
Ajaloolise sõnamoodustuse põhiülesanne on uute sõnade loomise protsesside uurimine keeles olemasolevate sõnavaraüksuste põhjal, sõnamoodustusmeetodid kui ajalooline protsess, muutused, moodustumismeetodite, reeglite, mustrite arendamine. keeles tegutsevad uued sõnad, samuti selles kasutatavad sõnamoodustusvahendid jne .
Ajaloolise sõnamoodustuse küsimuste uurimine tänapäeva vene keele käigus on abistava, sekundaarse iseloomuga, see on allutatud ülaltoodud kirjeldava sõnamoodustuse ülesannetele. Tänapäeva vene keele käigus käsitletakse tavaliselt selliseid ajaloolise sõnamoodustuse küsimusi, nagu nt; sõnamoodustusviiside kui uute sõnade loomise protsessi küsimus; sõna morfeemilise (morfoloogilise) struktuuri muutuste küsimus; mõned küsimused, mis on seotud teatud sõnamoodustusmeetodite ja -vahendite produktiivsusega.
Kaasaegses vene keeles moodustatakse nimisõnu erineval viisil:
1. leksikaal-semantiline sõnamoodustus;
2. leksikaal-süntaktiline meetod;
3. morfoloogilis-süntaktiline meetod;
4. morfoloogiline sõnamoodustus.
Leksiko-semantiline sõnamoodustus
Märkimisväärne hulk nimisõnu tekkisid keeles eksisteerivate sõnade tähenduse ümbermõtestamise tulemusena. Niisiis omandab sõna uue semantilise tähenduse, mis eksisteerib koos juba olemasoleva tähendusega - ilmuvad homonüümsed sõnad: töödejuhataja, pioneer, rusikas, tehas, maailm, vanaema. Žukova N.S. Laste kõne alaarengu ületamine. M .: Pedagoog, 2014. Näiteks brigadir (sõjaline auaste 18. sajandi Vene armees, keskmine koloneli ja kindralmajori vahel) ja brigadir (tootmisbrigaadi juht), pioneer (a. sõdur Inglismaal, Saksamaal ja Vene riigis insenerivägede sapööriüksuses kuni 19. sajandi 30. aastateni), pioneer (üks esimesi, kes tuli ja asus elama uuele uurimata territooriumile), pioneer (üks kes pani aluse millelegi uuele teaduse või kultuuri vallas) ja pioneer (laste kommunistliku organisatsiooni liige).
Leksiko-süntaktiline viis
Sõnade moodustamine ühes sõnaks ühendatud fraasidest keeles kasutamise käigus: ajaviide (ajaviide), verevalamine (verevalamine), tõsiselt haavatud (raskelt haavatud), hull (hull).
Fraasidest (omadussõna + nimisõna) sõnade moodustamisel omadussõna alusel sufiksi -к- abil moodustatakse nimisõna, määratletav nimi jäetakse välja. See meetod on tüüpiline kõnekeelne kõne:
Leksikaal-süntaktilist meetodit kasutatakse laialdaselt erinevate teraviljade nimetamisel: tatar, hirss, kaerahelbed, aga ka muud tooted - hautis.
Morfoloogilis-süntaktiline viis
Üsna produktiivne nimisõnade moodustamise viis on põhjendamine - muude kõneosade sõnade üleminek nimisõnade kategooriasse. Kõige sagedamini põhjendatakse omadussõnu: pagar, mööduja, sõjaväelane, tsiviilisik, tööline, perekond, reamees, jalg, hobune, katlaruum, koma, metsamees, operatsioonituba, söögituba; harvem - osalausete põhjendamine: juht, töötajad, ohver.
Morfoloogiline sõnamoodustus
Kõige produktiivsem viis kaasaegse vene keele sõnavara rikastamiseks on morfoloogiline sõnamoodustus. Peamised sõnamoodustusliigid: sufiks, sufiks-eesliide (liite), mitteliiteline meetod ja tüvede liitmine.
Kinnitus- uue sõna moodustamine, kinnitades selle alusele sõnamoodustuselemendi: järelliide, eesliide või järelliide ja eesliide korraga.
järelliide viis:
Kinnitamata viis puuduvad sõnaloomeelemendid, selle abil moodustatakse abstraktsed nimisõnad:
Lisand- sõnamoodustusmeetod, mille puhul uus sõna moodustatakse kahe või enama tüve ühendamisel: laev, sovhoos, kino, lennukiehitus.
1.2 Nimisõnade sõnamoodustuse areng ontogeneesis
Oma psühholingvistilises "kõne ontogeneesi" kontseptsioonis A.A. Leontjev tugineb 19.-20. sajandi silmapaistvate keeleteadlaste ja psühholoogide metodoloogilistele käsitlustele. Kõnetegevuse kujunemise protsess (ja vastavalt ka emakeele süsteemi assimilatsioon) ontogeneesis "kõne ontogeneesi" kontseptsioonis A.A. Leontjev on jagatud mitmeks järjestikuseks perioodiks või "etappiks":
1. - ettevalmistav (sünnihetkest kuni aastani);
2. - eelkool (ühest kuni 3 aastani);
3. - eelkool (3-7 aastat);
4. - kool (7-17 aastat).
Grammatiline struktuur on sõnade ja lausete koosmõju süsteem. Grammatilisel süsteemil on morfoloogiline ja süntaktiline tasand. Morfoloogiline tase hõlmab oskust valdada käände- ja sõnamoodustustehnikaid, süntaktiline tasand - oskust lauseid koostada, sõnu lauses grammatiliselt õigesti ühendada. Sõnastiku ja grammatilise struktuuri arengut ontogeneesis käsitleb A.N. Gvozdev raamatus "Laste kõne uurimise küsimused". Žukova N. V., Mastjukova E. M., Filicheva T. B. Kõne üldise alaarengu ületamine eelkooliealiste laste puhul. M., 2013.
Lause grammatilise struktuuri omandab laps etappide kaupa. Esimesena esinevad järgmised sõnavormid: nimetav ainsus ja mitmus, süüdistav nimisõnad; imperatiiv, 3. isiku vorm ainsus tegusõnade olevik. Lause sisaldab kuni kolm või neli sõna.
Kolmandaks eluaastaks on lapse sõnavaras üle 1000 sõna. Moodustuvad üldmõisteid tähistavad sõnad-üldistused.
Selgitatakse sõnade tähendusi. Sõnastiku maht suureneb tänu lapse elukogemuse rikastumisele, suhtlemisele ümbritsevate täiskasvanutega.
Lapsed õpivad üldisi moodustamisreegleid, nende kõnes esinevad lihtsad eessõnad: in, on, y, s. Lause koosneb 5 - 6 sõnast, leksikogrammatilisi seoseid selles väljendatakse eessõnade ja käänete abil.
Omadussõnade kokkusobivus nimisõnadega kaudses käändes on fikseeritud.
Viiendaks eluaastaks on lapsed omandanud põhilisi geomeetrilisi kujundeid tähistavate sõnade komplekti, nad teavad teatud suuruste mõõte, määravad erinevalt ja täpselt ruumisuhteid. Sõnastik koosneb 2200 sõnast.
Normaalse kõnearenguga omandavad lapsed viieaastaselt igat tüüpi nimisõnade käände. Eraldi raskused on seotud nimisõnade kasutamisega genitiivis ja eessõnalised käänded mitmuses. Selleks ajaks saavad lapsed selgeks sõnakokkuleppe põhivormid.
Viie aasta pärast tuvastavad lapsed esemete osi, võrdlevad neid üldiste ja eritunnuste järgi, õpivad tundma esemete omadusi ja hakkavad kasutama abstraktseid mõisteid tähistavaid sõnu. Seega on lastel koolieelse perioodi lõpuks kooli minekuks üsna mitmekesine sõnavara ja nad valdavad piisavalt oma emakeele grammatilist ülesehitust.
Lapse kõne grammatilise struktuuri assimilatsioon toimub grammatiliste kategooriate assimilatsiooni vormis, mida iseloomustab tähenduse olemasolu. Üksikute kategooriate assimilatsiooni aeg ja järjestus sõltuvad nende tähenduste olemusest. Lastel on raske omastada neid vorme, mille konkreetne tähendus ei ole seotud laste mõtteloogikaga, s.t. midagi, mille tähendus pole selge. A.N. Gvozdev kirjutas: "Kõigepealt assimileeritakse kategooriaid selgelt väljendatud konkreetse tähendusega, mida laps saab hõlpsasti mõista."
Kõigepealt õpib laps nimisõnade arvu (1 aasta 10 kuud), samuti deminutiivsete ja mittevähendavate nimisõnade erinevust: tabel - tabel. Lapsed õpivad käskivat vormi varakult, kuna see väljendab erinevaid lapse jaoks väga olulisi soove. Keerulisem on assimileerida suhteid, mis on seotud objektide ja ruumiga (juhtumid), ajaga (ajavormid) ja kõnes osalejatega (verbide isikud). Hiline (2 aastat 10 kuud) tinglik meeleolu assimileerub, kuna see väljendab midagi oletatavat, mitte aga tegelikult eksisteerivat. Perekonna kategooriate assimilatsioon osutub erakordselt keeruliseks ja pikaks. Sugu ei omandata mitte mehaanilise meeldejätmise teel, vaid see on seotud nimisõnade morfoloogilise struktuuriga. A.N. Gvozdev märkis, et vene keele kolm põhiosa tekitavad mitmesuguseid raskusi: nimisõnade puhul on kõige raskem omandada lõppu, verbide puhul - põhitõdede valdamine, omadussõnade puhul - sõnamoodustus (võrdlusaste). Efimenkova LN Kõne kujunemine koolieelikutel. M., 2012.
1.3 Koolieelses eas kõne üldise alaarenguga laste tunnused
OHP-ga lapsi iseloomustab häälduse rikkumine, väike sõnavara, foneemilise kuulmise alaarendamine, see tähendab, et lastel on raske kuulda, millest neile räägitakse, ja nad teevad ülesande täitmisel vigu.
Lapsel säilib aga täielikult intelligentsus ja õppimisvõime, mis eristab märkimisväärselt üldist kõne alaarengut (OHP) teistest haigustest.
Eksperdid eristavad laste kõne üldise alaarengu mitut taset:
Ikõne arengu tase- kõne puudumine (nn "sõnatud lapsed"). Seda taset iseloomustab täielik puudumine kõne. Lapsed püüavad reprodutseerida ainult mõnda heli, samas kui sama heli võib tähendada mitut objekti.
OHP esimest taset iseloomustavad aktiivsed näoilmed ja žestid. Just see omadus võimaldab eristada kõne üldist alaarengut vaimne alaareng. Sellel kõnearengu tasemel lapsed oskavad oma kõnes kasutada ühte sõna. keerulised laused. Huvitaval kombel täheldatakse sarnast ühesilbiliste lausete perioodi ka kõne normaalse arengu ajal, kuid selle kestus ei ületa kuut kuud.
Järk-järgult hakkab laps kõnekeeles kasutama 4-5 sõna sisaldavaid lauseid, kuid nendel sõnadel puudub süntaktiline pool ehk laps ei oska valida õiget käänet, arvu, sugu. Kui rääkida sõnadest endist lauses, siis lapsed kasutavad 2-x-3-x Rasked sõnad. Veelgi enam, kui sõna on pikem, lühendavad nad seda iseseisvalt (püramiid - "amida", voodi - "avatka").
IIkõne arengu tase- moonutatud, kuid sageli esinevate sõnade kasutamine. Samas hakkab tekkima kerge mõte, et mõnel juhul tuleb lauses sõnu muuta vastavalt soole, soole, arvule. Neid sõnavorme kasutatakse aga ainult siis, kui sõnade lõpp on rõhutatud (tabel - tabelid, käsi - käed jne).
See sõna erinevate vormide moodustamise protsess on algse iseloomuga ja võib piirduda ainult ühe sõnamoodustuse poolega (ainult arv või ainult täht). Kui lapsel palutakse ehitada lugu pildist, siis ta kasutab ainult lühikesi lauseid, kuid eristav omadus eelmisest tasemest on see, et need on grammatiliselt õigemad.
Lapsed kasutavad väga sageli üldistavaid sõnu, et viidata mitmele olemuselt sarnasele objektile (skorpion, sipelgas, draakon, kärbes – “mardikas”). Sõnavara mahajäämus ilmneb siis, kui laps palub nimetada objekti koostisosi (puu - lehed, oksad, tüvi, juured). Laste põhjalik uurimine paljastab suutmatuse õigesti valida arvu vorme (“kaks piamidka” - kaks püramiidi), väga sageli jäetakse eessõna lausest välja, samas kui nimisõna kasutatakse ainsuse nimetavas vormis. (“pliiats lendab aepka” - pliiats asub karbis).
IIIkõne arengu tase- laiendatud kõne kasutamine. Lapsed hakkavad kasutama keerulisi lauseid, kuid samal ajal on teiste laste või täiskasvanutega kontakti loomine üsna keeruline, kuna õigeks ja mugavaks suhtlemiseks on vaja ema, kes selgitaks vestluskaaslasele häälduses arusaamatuid sõnu. laps. Ilyina M.V. Mitteverbaalse kujutlusvõime arendamine. - M.: Raamatuuss, 2014. - 64 lk.
Vanemate sellise toetuse puudumisel tõmbuvad lapsed enamasti iseendasse. Selle taseme jaoks on väga iseloomulik asendada mõned tähed, mida lapsel on raske hääldada, teistega, nii et ta asendab pehmete tähtedega nagu s, sh, c (“syuba” - kasukas, "sablya" - a saabel).
Lapsed saavad vabalt väljendada oma mõtteid, ehitada lauseid, rääkida endast, lähedastest, nendega juhtunud sündmustest. Samas suudavad nad kõne alaarengut sellel tasemel hästi varjata, jättes vestlusest välja raskesti hääldatavad sõnad, kuid kui laps asetatakse olukorda, kus selline pettemanööver on võimatu, tekivad lapse kõnes lüngad. kõne areng.
Lapsed asendavad osa objektist, nimetades selle tervikuna, elukutse asemel nimetan toimingu, mida see inimene peab tegema (“puu” - oks, “onu ravib” - arst). Kolmandal tasemel üldine areng Kõnelapsed kirjeldavad hästi pildile joonistatut, ehitavad üles keeruka jutustava loo.
IVkõne arengu tase- kergete leksikaalsete ja grammatiliste häirete olemasolu, mis raskendavad lastel kirjakeele valdamist alguses kooliminek. Lastel esineb omapärane silbilise struktuuri rikkumine, laps saab sõna tähendusest aru, kuid ei säilita mälus foneemilist kujutist, mille tagajärjel esineb rikkumisi sõnade kasutamisel. erinevaid valikuid: mis tahes silbi püsiv kordamine ("raamatukoguhoidja" - raamatukoguhoidja) helide ja silpide ümberpaigutamine ("comonist" - astronaut), silpide asendamine ("motokilist" - mootorrattur), helide "mänguasi" - pirn) ja silpide "vovaschi" lisamine - köögiviljad).
Kõne üldise alaarenguga lastel on mitmeid psühholoogilisi ja pedagoogilisi tunnuseid, mis raskendavad seda sotsiaalne kohanemine ja mis nõuavad sihipärast korrigeerimist.
Defektne kõnetegevus peegeldub laste sensoorse, intellektuaalse ja afekti-tahtelise sfääri kujunemises. Puudub keskendumine, piiratud võimalused selle levitamine.
Kõnehäirete seos teiste osapooltega vaimne areng avaldub ka selles spetsiifilised omadused mõtlemine. Oma eale kättesaadavate vaimsete operatsioonide valdamise täieõiguslike eeldustega lapsed jäävad verbaalse-loogilise mõtlemise arengus maha, neil on raskusi analüüsi ja sünteesi, võrdlemise ja üldistamisega.
Mõnel lapsel on somaatiline nõrkus. Selliseid lapsi iseloomustab teatav mahajäämus motoorse sfääri arengus - liigutuste halb koordineerimine, kiiruse ja osavuse vähenemine nende rakendamisel. Suurimad raskused ilmnevad suuliste juhiste järgi liigutuste sooritamisel. Sageli on sõrmede, käte liigutuste ebapiisav koordineerimine, peenmotoorika vähearenenud.
Kõik ülaltoodud rikkumised on tõsiseks takistuseks, et laps saaks programmi omandada. lasteaed üldine tüüp, ja edaspidi põhikooli programm. Žukova N. V., Mastjukova E. M., Filicheva T. B. Kõne üldise alaarengu ületamine eelkooliealiste laste puhul. M., 2013.
1.4 Eelkooliealiste laste nimisõnade sõnamoodustuse tunnusedONR
Sõnamoodustus on keeruline protsess, mida lapsed isegi normaalse kõne arenguga omandavad järk-järgult, läbides mitmeid etappe ja omandades uusi sõnamoodustusmudeleid. Selle protsessi omandamine lõpeb täielikult alles koolieas. Kõne alaarenguga lapsed kogevad selle protsessi valdamisel veelgi suuremaid raskusi. Kliinilise, psühholoogilise ja pedagoogilise iseloomuga spetsiifiliste raskuste tõttu ei saa nad spontaanselt asuda kõne arengu ontogeneetilisele teele, mis on omane tavalistele lastele. Üldise kõne alaarenguga laste sõnamoodustuse rikkumiste uurimine on pühendatud paljude teadlaste tööle: N.S. Žukova, E.M. Mastjukova, T.B. Filicheva, R.I. Lalaeva, N.V. Serebryakova, T.V. Tumanova, G.V. Chirkina, S.N. Šahhovskaja ja teised. Sekundaarsete kõrvalekallete esinemine selles laste kategoorias vaimsete protsesside (mõtlemine, taju, tähelepanu, mälu jne) arengus tekitab täiendavaid raskusi sõnamoodustuse valdamisel. Üldise kõne alaarenguga laste kõneseisundit analüüsides väidavad teadlased, et neil puudub sõnamoodustusoskus juba eelkoolieas (G.A. Kashe, R.I. Lalaeva, R.E. Levina, E.F. Sobotovich, T.V. Tumanova, T. B. Filicheva, T. V. Chirkina jt. ). Kõnerühmade põhikontingendi moodustavate III taseme kõne üldise alaarenguga laste piiratud ja kehvemate leksikaalsete vahendite tõttu on morfoloogia valdamisel raskusi, mis väljenduvad püsivates agrammatismis. suuline kõne ja hiljem kirjalikult. Lapsed teevad suurel hulgal vigu sufiksite, eesliidete ja lõppude kasutamisel. Ebapiisav sõnamoodustusmeetodite kasutamise oskus lükkab laste sõnavara arengut edasi. Nad peaaegu ei muuda sõnu ja moodustavad uusi. Vanemad koolieelikud kasutavad sõnade moodustamiseks harva järelliiteid ja eesliiteid, piirdudes lõpu muutmisega, või kasutavad nad kõlalt ja tähenduselt lähedasi sõnu. Iga inimese, nii täiskasvanu kui ka lapse, kõnes domineerib selline kõneosa nagu nimisõna ja nimisõnade moodustamise peamine viis on sufiksaal. Lapsed on esimesed, kes valdavad paitavad vormid nimisõnad, sealhulgas seetõttu, et nad kuulevad neid sageli ümbritsevatelt inimestelt. Erikirjanduses ei ole ilmselgelt piisavalt töid, mis on pühendatud nimisõnade sufiksilise sõnamoodustuse rikkumiste uurimisele, mis kinnitab valitud teema asjakohasust. Uuringu metoodiline alus oli: a) sätted keskse plastilisuse kohta närvisüsteem ja selle kompenseerimisvõimalused; b) peamised teoreetilised sätted normaalse ja ebanormaalse lapse arenguseaduste ühtsuse kohta; c) positsioon keele as täielik süsteem; d) seisukoht keele kui hädavajalik tööriist inimeste suhtlemine ja sotsiaalne suhtlus; e) laste hariduse ja kasvatamise kompenseerivat suunitlust käsitlevad sätted; g) integreeritud ja süsteemne lähenemine oma organisatsioonile. Metoodika nimisõnade sufiksilise sõnamoodustuse uurimiseks üldise kõne alaarenguga koolieelikutel loodi, võttes arvesse järgmisi põhimõtteid:
1. Lapse dünaamilise vaatluse ja uurimise põhimõte. 2. Süstemaatilise lähenemise põhimõte. Uuring on üles ehitatud kõnedefekti struktuuri arvesse võttes, juhtivate häirete väljaselgitamisel, kõne- ja mittekõnesümptomite korrelatsioonis defekti struktuuris. 3. Vanuse põhimõte. Esitatud ülesanded vastavad uuritavate laste vanusele. Võrreldi kahe samaealiste õpilaste rühma näitajaid. 4. Ontogeneetiline printsiip eeldab funktsioonide kujunemist, võttes arvesse nende kujunemise etappe ja järjestust ontogeneesis. Määramiskatse metoodika väljatöötamisel võeti A.N. poolt välja tänapäevane arusaam grammatilise struktuuri arengust normis. Gvozdev, T.N. Ušakova, A.M. Šahnarovitš, D.B.Elkonin jt 5. Tegevuspõhise lähenemise põhimõte. Uuring viidi läbi uuritavate vanusele vastava juhtiva tegevuse (mängimine) raames. . Gribova O.E. Teadusliku modelleerimise vastuvõtt õppevahendina kõnehäired// Defektoloogia, nr 1-2010.
II PEATÜKK. Eesmärk, ülesanne, korraldus ja uurimistöö metoodika
2.1 Katse kindlaksmääramise meetodid
Eksperimentaaluuring viidi läbi 2012. aasta aprillis lasteaia nr 561 baasil ad hoc rühmad lastele, kes on kogenud tõsine rikkumine kõne. Selles uuringus osales 20 inimest. Uuritavate keskmine vanus oli 6,5 aastat. Kõigil katserühma lastel diagnoositi OHP (III tase), neist 12-l oli OHP komplitseeritud oblitereerunud düsartriaga.
Katse põhieesmärk on uurida sõnamoodustuse iseärasusi vanematel koolieelikutel, kellel on üldine kõne alaareng.
Eesmärgi saavutamiseks püstitati järgmised eksperimentaaluuringu ülesanded:
1) kaaluda sõnamoodustuse iseärasusi vanemas koolieelses eas laste kõne üldise alaarenguga;
2) töödelda katse käigus saadud andmeid ja näidata diagrammides;
3) vastavalt eksperimendi tulemustele selgitada välja parandustööde vajadus sõnamoodustusoskuste parandamiseks vanematel koolieelikutel, kellel on üldine kõne alaareng.
Laste kõne korrigeerimiseks vajalike diagnostiliste ülesannete valimiseks kasutatakse R.I. Lalayeva.
Katseülesannete valikul meie õppetööks lähtuti programmi nõuetest eeldusel, et 4. õppeaastal oskab laps moodustada nimisõnu liidet -nits- kasutades mahuti tähendusega, nimisõnu sufiksit kasutades. -tint-, verbid nimisõnadest, võrdlev aste omadussõnadest, suhtelised omadussõnad.
Selle tulemusena oleme välja töötanud metoodika järgmisest viiest ülesandest:
1) Millegi konteineri tähendusega nimisõnade sõnamoodustuse uurimine
Uurimismaterjal sõnad ja pildid serveeritavatest esemetest: supp-türeen, kastmekaste, soolakelder, suhkru-suhkrukauss, teekann, tuhatoos, salati-salatikauss, seebi-seebialus, heeringas-heeringas, õli-võinõu .
Eksperimentaalõppe alguses antakse lastele orienteerumine ülesandes: „Soola hoitakse soolatopsis. Mis on suhkru hoidmiseks mõeldud anuma nimi? Seejärel peaks eksperimenteerija näitama pilti (või nimetama sõna) ja esitama sama analoogia abil küsimuse.
2) singulaarsust tähendavate nimisõnade sõnamoodustuse uurimine
Uurimismaterjal ilmuvad sõnad ja objektide pildid: viinamarjad-viinamarjad, vihm-vihm, tolmulaik, tera-tera, helmed-helmes, kuhi-kuhi, pärl-pärl, hernes-hernes, liiv-liiv, lumehelves.
. Eksperimentaaluuringu alguses antakse ülesandes järgmine suund: „Kujuta ette, et kõnnid liival ja väike liivaosake satub sinu jalanõudesse. Seda liivaosakest nimetatakse "liivateraks". Niisiis, liiv on liivatera. Järgmisena tuleks lastel paluda selle analoogia alusel moodustada ülejäänud tuletissõnad.
3) Hoone suhtelised omadussõnad
1. harjutus. Uurimismaterjal ilmuvad pildid ja fraasid, mis nimetavad, millest ese tehtud on: pabersalvrätik, metallkäärid, karvamüts, villane sall, puidust laud, õlgkübar, portselanist teekann, kummipall, pappkarp, kom. lumest, tellistest korsten, raudvõti, siidist taskurätik, nahkkott, sulepadi, kintsukleit.
Menetlus ja juhised.Õppetöö algab ülesandes järgmise orientatsiooni kujundamisega: "Tool on puidust, seega ütleme:" Tool on puidust. Pärast seda antakse lastele järgmine õpetus: "Kui maja on tellistest, siis milline see on?".
Kui lastel on raskusi, on vaja korrata sõnamoodustuse näidet, nimetada 1-2 silpi sõnast (kirp-, kirpi-)
2. ülesanne.Uurimismaterjal ilmuvad järgmised fraasid: vahtraleht, kaseleht, tammeleht, haavaleht, lepakäbi, männikäbi, kirsimoos, pirnimoos, vaarikamoos, jõhvikamahl, õunamoos, pohlamoos, mustikamoos, rukkileib, seenesupp.
Menetlus ja juhised. Katse läbiviija peab andma lastele järgmise juhise: „Õunamoos, see on õunamoos. Ja mustikamoos, mis moos see on?
Lastel esinevate raskuste korral on vaja korrata sõnamoodustuse näidet, nimetatakse sõna 1-2 silpi (chern-, cherni-).
4) Lihtsa ehitamine võrdlev aste omadussõna
Uurimismaterjal toimivad omadussõna võrdlevate astmetena. Ilyina M.V. Mitteverbaalse kujutlusvõime arendamine. - M.: Raamatuuss, 2014. - 64 lk.
Menetlus ja juhised. Kõigepealt antakse lastele orienteerumine ülesandes: "See tee on pikk ja teine tee on veel pikem." Seejärel palutakse lastel lõpetada järgmised laused:
§ Onu on tugev ja isa on endiselt ...
§ See on tume kleit ja teine on veel ...
§ See on punane seelik ja teine on ...
§ See on mugav diivan ja teine on veel ...
§ Liilia on ilus, aga roos on ikkagi ...
§ Vennal on paks raamat ja õel veel üks ...
§ See kõrge puu, ja teine...
§ See on kitsas lõik ja teine on endiselt ...
§ Naine on noor, kuid tema tütar on veel ...
§ Suhkur on magus, aga moos on siiski ...
§ Tool on pehme ja padi on endiselt ...
Lastel esinevate raskuste korral on vaja korrata sõnamoodustuse näidet, nimetatakse sõna 1-2 silpi (mugav -).
5) nimisõnadest tegusõnade sõnamoodustuse uurimine
Uurimismaterjal sõnad serveerivad: hõiska-hüüa, sõber-sõbraks, õhtusöök-õhtusöök, hommikusöök-hommikusöök, lõuna-lõuna, talv-talv, koputab-koputab, nutta-nuta, kurbus-lein, igatsus-lein, kalapüük.
Menetlus ja juhised. Eksperimentaalõppe alguses antakse lastele orienteerumine ülesandes: „Mõtleme välja sõnale Lõunasöök sarnase sõna. Küsime sõna Lõunasöök küsimuse "Mis?" Mis on kõige sarnasem sõna, mis vastab küsimusele "Mida teha?" - lõunasöök. Nüüd mõtleme välja sarnase sõna sõnale puhastamine, mis vastab küsimusele – Mida ma peaksin tegema? Jne.
Peale ülesannete täitmist on vaja tulemusi hinnata punktides.
Kõrge tase (4 punkti) - ülesanded täidetakse korrektselt ja iseseisvalt.
Tase üle keskmise (3 punkti) - ülesanded täideti õigesti, kuid katsetaja abiga või üksikute valede vastuste olemasolul ebaproduktiivsetes sõnamoodustusvormides.
Keskmine tase (2 punkti) - ebaproduktiivsetes sõnamoodustusvormides esineb süstemaatilisi vigu.
Tase alla keskmise (1 punkt) - süstemaatilisi vigu esineb nii ebaproduktiivses kui ka produktiivses sõnamoodustusvormis; valesti täidetud ülesannete arv ületab 50%.
Madal tase (0 punkti) - kõik ülesanded on täidetud valesti, laps lihtsalt kordab etteantud sõna või keeldub ülesannet täitmast. Ilyina M.V. Mitteverbaalse kujutlusvõime arendamine. - M.: Raamatuuss, 2014. - 64 lk.
2.2 Pilootuuringu tulemuste analüüs
Eksperimentaalne uurimus millegi konteinerit tähistavate nimisõnade sõnamoodustusest
Mõne objekti konteinerit tähistavate nimisõnade sõnamoodustuse õppimisel saime järgmised tulemused (vt tabel 1):
Tabel 1 – Pilootuuringu tulemused
OHP-ga laste nimisõnade sõnamoodustuse uurimise tulemusi saab graafiliselt kujutada diagrammi kujul (vt diagramm 1):
Diagramm1 . Testitavate laste jaotus objekti mahutit tähistavate nimisõnade sõnamoodustusoskuste arengutasemete järgi
45% kõnearengu häiretega vanematest koolieelikutest täheldatakse eseme mahutit tähistavate nimisõnade moodustamise oskuse keskmist taset. Keskmisest madalamat taset täheldati 55% vanematest koolieelikutest, kellel oli kõne alaareng.
Singulaarsuse tähendusega nimisõnade sõnamoodustuse eksperimentaalne uurimine
Tabel 2 – Pilootuuringu tulemused
Ainsuse tähendusega nimisõnade sõnamoodustuse uurimise tulemusi ONR-iga lastel saab graafiliselt kujutada diagrammi kujul (vt diagramm 2):
Diagramm 2 - Testitud laste jaotus ainsuse tähendusega nimisõnade sõnamoodustusoskuste arengutasemete järgi
Ainsuse tähendusega nimisõnade sõnamoodustuse keskmist taset täheldatakse 5% vanematel koolieelikutel, kellel on probleemne kõneareng, madal tase- ka 5%, alla keskmise taseme täheldatakse 90% lastest.
Relatiivsete omadussõnade ehituse eksperimentaalne uurimine
Tabel 3 – Pilootuuringu tulemused
ONR-iga laste suhteliste omadussõnade konstrueerimise uuringu tulemusi saab graafiliselt kujutada diagrammi kujul (vt diagramm 3):
Diagramm 3 – Testitavate laste jaotus suhteliste omadussõnade koostamise võime arengutasemete järgi
80% vanematest kõnearenguprobleemidega koolieelikutest täheldati suhteliste omadussõnade koostamise oskuse keskmist arengutaset. 20% vanematest koolieelikutest, kellel on kõne üldine alaareng, on suhteliste omadussõnade konstrueerimise oskuse arengutase keskmisest madalam.
Omadussõnade võrdleva astme ehituse eksperimentaalne uurimine
Tabel 4 – Pilootuuringu tulemused
OHP-ga laste omadussõnade võrdleva astme konstrueerimise uuringu tulemusi saab graafiliselt kujutada diagrammi kujul (vt diagramm 4):
Diagramm 4 – testitavate laste jaotus omadussõnade võrdleva astme loomise oskuse arengutasemete järgi
Omadussõnade keskmisest kõrgema astme võrdleva konstrueerimise oskuse arengutaset täheldatakse 5% vanematest OHP-ga koolieelikutest. 80% vanematest koolieelikutest, kellel on kõne üldine alaareng, on iseloomulik keskmine tase. 15% testitud lastest on märgitud keskmisest madalama tasemega.
Nimisõnadest verbide moodustamise eksperimentaalne uurimine
Tabel 5 – Pilootuuringu tulemused
ONR-iga lastel nimisõnadest tegusõnade moodustamise uuringu tulemusi saab graafiliselt kujutada diagrammi kujul (vt diagramm 5):
Diagramm 5 – testitud laste jaotus oskuste arengutasemete järgi
60% vanematest koolieelikutest, kellel oli kõne üldine alaareng, täheldati nimisõnadest verbi moodustamise oskuse keskmist arengutaset. 40%-l OHP-ga lastest on nimisõnadest tegusõnade moodustamise oskuse arengutase alla keskmise.
Omadussõnade lihtsa võrdleva astme konstrueerimine
Ülesanne omadussõnade lihtsa võrdleva astme konstrueerimisest anti kõige paremini testitavatele lastele. Mõned omadussõnad tekitasid lastele raskusi. Need on järgmised omadussõnad: "noor", "paks", "kitsas", "magus".
Katsealused peaaegu ei teinud vigu selliste omadussõnade nagu "mugav", "pehme", "kõrge", "valju", "punane" lihtsa võrdleva astme koostamisel.
Peaaegu kõik lapsed suutsid õigesti moodustada omadussõnade "tume", "tugev" võrdleva astme.
Ülesande täitmisel tõrkeid peaaegu ei esinenud. Vigu tuli ette, kuid harva. Nende hulgas olid järgmised: etteantud sõnade kordamine, astme ekslik moodustamine ("sl" hell", "uzch" her, "sweet" her, "young" her), omadussõna-sünonüümi kasutamine võrdleva astme moodustamine ("magus- maitsvam"), antud omadussõna kordamine sõnaga "tugevam".
Suhteliste omadussõnade ehituse uurimine
Peaaegu kõigil vanematel OHP-ga koolieelikutel on suhteliste omadussõnade moodustamisel keskmine oskus. Levinumad vead olid järgmised: OHP-ga laste ebakorrektne kasvatus omadussõnast villane (vill "oh, vill" oh, sh "puhas, kare" oh,), udune (kohev, p "Kõrv, p" Kõrv, kohev "vill) , lepp (lepp, lepp "ichovaya, lepp" paju), seen (seen "ovy, gr" ibny, seen "ovy), rukis (zherzhav" oh, rzh "ovy, rzh" muu, irzh "luuderohi, rzh" avy ), metall (vastas "kõik, met" kõik).
Kõige vähem ilmnes OHP-ga lastel vigu järgmiste omadussõnade moodustamisel: jõhvikas (jõhvikas, kolju "oh, jõhvikas, morsovaya), papp (kart" onova), siid (siid "oh, siid" munad) , portselan (portselan, farovy) , pohl (brusn "ikovoe, brusl" ichnaya), vaher (kl "yonovy"), nahk (k" zhamay, k" zhavaya), tamm (d" ubovy, tamm "inny", tamm (tamm" oh), kalikon (rebane, päike "itene", (telliskivi "ichaya, telliskivi" eva).
...Sarnased dokumendid
Psühholingvistilised ideed nimisõnade sõnamoodustuse kohta. Nimisõnade sõnamoodustuse tunnused ONR-iga lastel. Parandus-logopeediline töö sõnamoodustuse kujundamisel kolmanda taseme OHP-ga koolieelikutel.
kursusetöö, lisatud 12.02.2013
Eelkooliealiste ontogeneesis nimisõnade sõnamoodustusprotsessi valdamine. Kolmanda astme OHP-ga koolieelikute sõnamoodustusoskuste arendamise probleemid. Parandus-logopeediline töö nimisõnade sõnamoodustuse moodustamisel.
kursusetöö, lisatud 12.02.2013
Nimisõnade sõnamoodustuse tase vaimse alaarenguga vanemas koolieelses eas lastel. Areng juhised mahajäänud koolieelikute nimisõnade sõnamoodustuse rikkumiste parandamiseks.
lõputöö, lisatud 16.10.2011
Nimisõnade ja tegusõnade käände moodustamise ning sufiksilise sõnamoodustusmeetodi valdamise uurimine üldise kõne alaarenguga lastel. Didaktiliste mängude kasutamine korrektsioonitöös kõne grammatilise struktuuri arendamiseks.
lõputöö, lisatud 14.10.2017
Üldise kõne alaarenguga (ONR) koolieelikute psühholoogilised ja pedagoogilised omadused. Tegusõnade sõnamoodustuse kujunemise tunnused normaalses ontogeneesis ja OHP-ga koolieelikutel, selle uurimise metoodika ja logopeedilise töö suund.
lõputöö, lisatud 18.03.2011
Laste sõnaloome põhjused ja liigid. Deminutiivsete sufiksite, omadussõnade, loomanimede sõnamoodustuse taseme diagnoosimine. Juhised kõnepatoloogiaga eelkooliealiste laste sõnaloome oskuste arendamiseks.
kursusetöö, lisatud 13.10.2017
Sõnamoodustuse tunnuste uurimine vanemas koolieelses eas laste kõne üldise alaarenguga. Võimalused mängutegevus parandus- ja pedagoogilise töö vahendina. Didaktiliste mängude kasutamine sõnamoodustusoskuste arendamisel.
kursusetöö, lisatud 21.10.2012
Eksperimentaalsed uuringud sõnamoodustushäirete korrigeerimisest kõne üldise alaarenguga lastel. Didaktiline mäng eelkooliealiste laste sõnamoodustuse arendamise vahendina. Koolieelikutega logopeeditundide programmi väljatöötamine.
kursusetöö, lisatud 10.03.2012
Tegusõnade moodustamine ja sõnamoodustusmeetodid eelkooliealiste laste normaalses ontogeneesis. Kõne üldise alaarenguga laste psühholoogilised ja pedagoogilised omadused: logopeedilise töö suunad nende sõnamoodustusvõime parandamiseks.
lõputöö, lisatud 22.07.2011
Üldise kõne alaarenguga (ONR) koolieelikute sõnaloome oskuste kujunemise tunnused. Parandus-logopeediline töö sõnamoodustuse kujundamisel lastel. ONR-iga laste sõnamoodustuse uurimise tulemused.