Hodina „Súcit. Právo na lepší život“ (8. – 9. ročník)

Cieľ: formovanie humánneho prístupu k deťom so zdravotným postihnutím.

Úlohy:

  • vytvoriť príjemné a priateľské prostredie;
  • formovať estetickú kultúru;
  • vštepovať deťom pocity empatie, milosrdenstva, tolerancie voči postihnutým.

Prípravné práce.

  • So žiakmi sa viedli diskusie na témy: „Je ľahké odlíšiť sa od ostatných“ zamerané na rozvoj duchovných a morálnych vlastností (láskavosť, humanizmus); formovanie duchovného a morálneho postoja a citu k deťom so zdravotným postihnutím, k ľuďom s postihnutých.
  • Pre rodičov boli pripravené plagátové informácie venované medzinárodný deňľudí so zdravotným postihnutím „Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím“, vydanie letákov „Staneme sa láskavejšími“.
  • Akcia "Cesta láskavosti" na zbieranie hračiek pre deti so zdravotným postihnutím.

Pri organizovaní a realizácii podujatí sme využili rôzne formy práca s deťmi:

  • Konverzácie (k dispozícii predškolskom vekuúrovni sa hovorilo o ľuďoch so zdravotným postihnutím, o deťoch so zdravotným postihnutím)
  • Hry (ľudové, okrúhle, mobilné, hranie rolí);
  • Čítanie fikcia, diskusia

Príprava:

  • zdobenie sály loptičkami, potrebné dekorácie na podujatie;
  • návrh výstavy tvorivých prác „Šikovné ruky“;
  • Charitatívna akcia"Cesta dobra";
  • príprava kostýmov, atribútov;
  • výber hudby.

Priebeh udalosti

Úvod.
(na pieseň „Slnko svieti pre všetkých“, deti vstúpia do sály a spievajú pieseň)

Vedúci:

Dobré popoludnie, milé deti, milí rodičia, hostia, všetci prítomní. Dnes máme krasna dovolenka. Sviatok, na ktorý sa tešili všetci: dospelí aj deti.

1. dieťa:

V prvý zimný deň

Neprišiel si sem nadarmo

Chceme sa poďakovať

Naši dobrí priatelia!

2. dieťa:

Nech vonku nie je leto

Fúkajú zimné vetry.

Festival radosti a svetla

Nazvali sme to „Cesta láskavosti“.

Ako dlho sme čakali na tento deň a pripravovali sa naň. Koniec koncov, čo je to sviatok? Toto je deň zábavy, deň radosti, vtedy sa môžete ukázať a pozrieť sa na ostatných a hostia zvyčajne vždy prídu na dovolenku.

Víla: Ahoj chlapci, ahojte hostia!

Som víla láskavosti.
Ponáhľal som sa na tvoju dovolenku
A vytvorila krásny outfit.
Poďme si spolu zaspievať a zatancovať
Bavte sa a hrajte.

Vedúci:

Ahoj Fairy, je dobre, že si prišla. Dnes máme sviatok priateľstva a dobroty, naši chalani si pripravili pesničky o priateľstve a dobrote.

Víla: Chlapci, potešili ste ma svojimi pesničkami, som veľmi rada, že som prišla na sviatok s takými priateľskými a milými deťmi.

Pre nás hrdinov dobrých rozprávok
Už sa ponáhľajú na návštevu haly,
Do krajiny zázrakov, záhad
Čoskoro pozvite chlapcov.

Zabudli ste na príbehy? Čítali ste ich so záujmom?
Aby sme si zapamätali naše rozprávky a stretli sa s hrdinami,
Dám vám hádanky, skúste uhádnuť.

(Víla robí hádanku)

víla:

Babička dievča veľmi milovala,
Dala jej červený klobúk.
Dievča zabudlo svoje meno.
No povedz jej meno!

Deti: Červená čiapočka.

Vstúpte do Červenej čiapočky

Červená čiapočka: Ahoj! Som Červená Čiapočka.

Víla: Ach, akú máme módu, krásku. Chlapci, pozveme dievčatá z logopedická skupina na módnu prehliadku (hudobný doprovod)

Vedúci:

Zapnuté životná cesta z každého človeka sú ľudia, ktorí v sebe nesú taký náboj pozitívnej energie, že aj po krátkom rozhovore s nimi sa cítite akosi mimoriadne inšpirovaní a radostní. Práve k tejto kategórii ľudí patrí riaditeľka našej materskej školy A.E. Opryatkina

(po predstavení videoklip „Jeden deň v živote materskej školy“)

"Ja a slnko"

(hudobná skladba v podaní detí logopedickej skupiny č. 2)

DIEŤA:
- Dobrý deň! - bolo ti povedané
- Dobrý deň! - odpovedal si.
Ako sa viažu dve šnúrky
Teplo a láskavosť.

DIEŤA:

Prajeme vám "Dobrú cestu!"

Bude sa vám ľahšie jazdiť a chodiť.

Ahoj! povieš osobe

Ahoj! - povie nám ako odpoveď.

A pravdepodobne nepôjde do lekárne,

A bude zdravý po mnoho rokov.

DIEŤA:

Prečo hovoríme „ďakujem“?

Za všetko, čo pre nás robia.

A nevedeli sme si spomenúť

Komu bolo povedané koľkokrát.

DIEŤA:

Tieto úžasné slová

Všetci to veľmi radi počujú

Dospelí a deti sa zlepšujú

A usmievať sa na teba.

Moderátor: (nezabudnite na sponzorov)

Milé deti, dnes máme hostí, ktorí prišli na vašu dovolenku. Majú slovo.

Pozvaní:

  • vedúci odboru školstva, opatrovníctva a poručníctva -
    Naumova Nadežda Vasilievna
  • Zástupca prednostu mestskej časti pre sociálny vývoj— Zakuraeva Elena Nikolaevna
    riaditeľ MBDOU" MATERSKÁ ŠKOLA"Lukomorye" -
    Kuchugurina Marina Vladimirovna
  • Zástupca riaditeľa MBDOU "Materská škola "Lukomorye" -
    Ilyasova Natalya Alexandrovna
  • Riaditeľ GKU SO "Mikhailovsky TsSON" -
    Vyazigin Andrey Alexandrovič
  • Riaditeľ GKU CSP pre mesto Michajlovka a okres Michajlovský -
    Sbiralniková Jekaterina Anatolievna

VEDENIE:

Matky majú vo svete sväté postavenie -

Modlite sa za nadané deti.

A deň a noc v neviditeľnom éteri

Naše matky sa modlia.

Jeden stíchne, druhý sa ozýva.

Noc nahradí deň a opäť príde noc.

Modlitby matiek však neprestávajú

Pre drahého syna alebo dcéru.

(kvety od Ludmily Shvedovej ako darček matke s postihnutým dieťaťom)

Zhrnutie výsledkov súťaže remesiel.

Moderátor: V remeselnej súťaži Šikovné ruky sú víťazi. Víťazi sú ocenení certifikátmi.

Hostiteľ: Takže náš prázdninový koncert sa skončil! Chceme vám ešte raz zaželať, aby ste neklesali na duchu, stanovili si určité ciele, verili vo svoje silné stránky a dosiahli ich, nech sa deje čokoľvek! Prajeme vám zdravie vitálnej energie. Nechajte okolo seba blízkych, chápajúcich ľudí. Veľa šťastia a pomoci od ľudí okolo vás!

Odovzdávanie darčekov ku Dňu zdravotne postihnutých

(maskot Mickey Mouse)

Vedúci:

Súťaž sa skončila

Stretnutie sa skončilo

Prišla hodina rozlúčky.

Všetci sme trochu unavení

Ale hrialo nás teplo tvojich očí.

Vedúci:

Milé srdcia sú záhrady

Láskavé slová sú korene

Dobré myšlienky sú kvety

Dobré skutky sú ovocie.

(všetci prítomní dostanú jablká: listy s lepiacou základňou, spätnú väzbu, názor na to, čo videli. Čo sa vám páčilo? Na čo by ste si mali dať pozor ...)

Záhada Mickey Mouse

Zábavné podnikanie -
Mydlové bubliny show!
Videl som bublinu
Žiadne okná, žiadne dvere!
Ako je to potom s dúhou?
Dostať sa tam?!

Ukazujú sa mydlové bubliny

Moderátor: Pozývame všetkých slávnostný stôl na čajový večierok.

Literatúra:

  • E.N. Kotysheva - "Hudobná korekcia detí so zdravotným postihnutím." Petrohrad: Reč; M.; Sféra, 2010.
  • Časopis "Kolokolchik" číslo 47-2011, Petrohrad
  • Časopis "Hudobná paleta" № 1-2011

Cieľ: upozorňovať školákov na problémy ľudí so zdravotným postihnutím, podporovať rozvoj morálnych vlastností žiakov, učiť skupinové interakčné schopnosti.

Vybavenie: počítač, projektor, plátno, diaprogram.

Pokrok v lekcii

1. Štart triedna hodina. „Komunikačný útok“. Snímka č. 1 (Prezentácia)

Kroky, kroky, kroky. Sú všade.
Uložiť schody, schody do školy, schody na metro,
Schody v autobuse, schodíky pri vchode do kuchyne.
Kroky pri mojej posteli, kroky v mojom dome.
Kroky mi bránia robiť to, čo by som chcel.
Kroky na mojej ceste do knižnice
A nemôžem čítať knihu.
Zo schodov som smutný, nahnevaný a utláčaný
Ustaraný a chorý
Vystrašený a nervózny.
Kroky sú ponurým súmrakom.
Oh, keby bolo možné odstrániť všetky tieto kroky ako buldozér,
Všetky tie schody!

Učiteľ: Akú zvláštnu báseň napísal 12-ročný chlapec! Prečo Anton tak neznáša kroky? (Je to vozičkár). Denne prekonáme stovky krokov a nevnímame to. A pre mnohých ľudí so zdravotným postihnutím sa kroky stávajú neprekonateľnou prekážkou. snímka číslo 2

3. december je vyhlásený za Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím. Každoročne sa v našom okrese začiatkom decembra koná desaťročie invalidov. Toto je príležitosť, aby sme opäť upozornili na ľudí, ktorí žijú vedľa nás a potrebujú súcit a milosrdenstvo.

2. Praktické cvičenia.

Zdvihnite ruku, tí, ktorí by predali nohu, ruku, oči za milión dolárov?

Koľko by ste boli ochotní zaplatiť za stratu sluchu?

Urobme malý experiment. Pozvaní sú 2-3 študenti. Bez použitia rúk si rozviažte šnúrky na topánkach.

So zatvorenými očami nakreslite na tabuľu dom.

čo si cítil? Čo si si myslel? Bolo náročné splniť úlohy? snímka číslo 3

slová na snímke. Vyberte si z nich tie, ktoré podľa vás charakterizujú ľudí so zdravotným postihnutím.

3. Príbehy o ľuďoch so zdravotným postihnutím. Príbeh učiteľa alebo pripravených žiakov. Snímky #4-5

Nikolaj Petrovič Karachentsov. Narodený v roku 1944, divadelný a filmový herec. Ľudový umelec RSFSR. Od roku 1967 hrá vo filmoch vo filmoch rôznych žánrov – muzikál, detský, dobrodružný, činoherný. Aké filmy s jeho účasťou ste videli? („Dobrodružstvá elektroniky“, „Biela rosa“, „Muž z Kapucínskeho bulváru“). Atletický, impulzívny, energický. 40 rokov bol miláčikom divadelnej Moskvy. V noci 28. februára 2005 malo na zľadovatenej ceste v Moskve Karachentsovovo auto nehodu. Utrpel ťažké poranenie hlavy. V kóme bol 26 dní. Proces obnovy bol oneskorený. Umelcova reč sa nespamätala, na prostredie reaguje pomalšie a nebude môcť pokračovať v profesionálnej kariére. Stal sa invalidom. Napriek všetkému sa Nikolaj Petrovič v apríli 2007 zúčastnil na príprave vydania druhej časti knihy zo série Autogram storočia. Za pár hodín podpísal 250 hárkov so svojou výzvou pre budúce generácie.

Nina Mahler je psychologička zo Švajčiarska. Snímka číslo 6. Narodená v roku 1944. Ruské korene (babička z Ruska). Do 16 rokov obyčajné dievča. Milovala šport: atletiku, korčuľovanie, potápanie. Mnoho priateľov. Vo veku 16 rokov vážne ochorela na detskú obrnu. Porušené dýchacie funkcie ochrnuté ruky a nohy. Dýchať mohla len s pomocou prístroja. umelé vetranie pľúca. Podpora rodiny a priateľov jej pomohla prežiť a nájsť v tom zmysel života. vážny stav. V roku 1968 sa Nina vydala za Ursa Doritsa. V ich dome prechodne bývali ďalší invalidi, priatelia a známi. Nina sa ich snažila naučiť hospodáriť s peniazmi, byť nezávislí a prekonať sklamanie. Neskôr vytvorila fond na pomoc zdravotne postihnutým v Rusku. Nina bola členkou mestského zastupiteľstva. Zomrel 6. novembra 2008

Snímka číslo 7. Mária Verdiová- dievča na invalidný vozík naozaj chcel tancovať. Naučila sa ladne točiť a robiť ladné pohyby. Mary sa jedného dňa rozhodla zúčastniť tanečnej súťaže, ale neupozornila organizátorov, že je zdravotne postihnutá. Ohromené publikum sledovalo jej vystúpenie. Mary vytvorila skupinu Dancing Wheels.

Naučil som sa nielen existovať, ale aj tvoriť svoj život. Prostredníctvom tanca môžeme ukázať, že ľudské možnosti sú nekonečné. Ak chcete, môžete dosiahnuť všetko.

4. Hra na hranie rolí"List vláde". Snímky #8–10

Trieda je rozdelená do štyroch skupín.

Skupina 1 a 2 - "verejnosť", skupina 3 - "novinári", skupina 4 - "vláda".

Situácia 19. októbra 1991 sa v Kirgizsku narodili siamské dvojičky Zita a Gita Rezakhanov. Boli spojené v oblasti kostrče a krížovej kosti. Na dve, tri nohy, spoločná panva, jedna na dve močového mechúra. Po narodení detí sa rodičia rozhodli ukázať ich novinárom v nádeji, že im niekto pomôže. Okamžite zareagovali novinári z nemeckej spoločnosti, ktorí ponúkli zorganizovanie operácie výmenou za natočenie filmu. V dôsledku toho bol film natočený, ale operácia sa neuskutočnila.

V tlači sa často začali objavovať fotografie siamských dvojčiat. Novinári tak zvyšujú rating svojich publikácií. Mnohým ľuďom však tieto fotografie spôsobujú infarkty, nervových zrútení najmä u starších ľudí a detí. Verejnosť sa aktívne zapája do diskusie o tomto probléme. Vláda začala dostávať veľa listov. Niektorí žiadali zákaz zverejňovania takýchto fotografií, iní naopak navrhovali častejšie ukazovať takéto fotografie ako varovanie verejnosti. Čo odporučí novinárom, musí rozhodnúť vláda.

Úlohy pre skupiny.

Skupina 1 napíše list na podporu médií.

Skupina 2 píše list proti zverejneniu takýchto fotografií.

Skupina 3 chráni právo médií na šírenie objektívnych informácií.

Skupina 4 kladie otázky verejnosti a médiám a rozhoduje.

Diskusia. Na konci hry by žiaci mali odpovedať na otázku: Mám alebo nemám zverejniť takéto fotografie?

História Zity a Gity. Dokončenie. snímka číslo 11

V Rusku na nešťastie dievčat zareagovala Elena Malysheva, hostiteľka programu Zdravie. Pomáhala organizovať operáciu, hoci do poslednej chvíle pochybovala o jej nevyhnutnosti. 6. marca 2003 boli dievčatá úspešne oddelené v Moskovskej nemocnici Filatov. Operácia bola jedinečná a nikto nevedel predpovedať jej výsledok. Mnohé televízne kanály a noviny v krajine informovali o operácii. Prešlo 6 rokov. Zita a Gita rastú a učia sa. Zostávajú však zdravotne postihnutí. Ich liečba si vyžaduje veľa peňazí. Len opravy korzetov ročne stoja 2,5-tisíc eur. Jediným a stálym platiteľom nákladov na liečbu dievčat je televízny program „Zdravie“. Finančná zbierka pre sestry Rezachanovové bola zorganizovaná v Kirgizsku. Dievčatá sa rozhodli neminúť celú sumu na seba a vytvorili Medzinárodný fond na pomoc deťom so zdravotným postihnutím, ktorý nazvali „Súcit. Priamo do lepší život”.

Napriek všetkým ťažkostiam dávajú zdravotne postihnutí nám zdravým ľuďom príklad súcitu a odvahy, milosrdenstva a láskavosti. snímka číslo 12

5. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

Báseň postihnutej osoby Sergeja Olgina.

S tebou viera, nádej, láska

Hoci každý krok pre nás nie je ľahký,
Hoci každá hodina je pád a vzostup,
Pod tou starou modrou oblohou
Milujeme život a neunavuje nás žiť.
Niekedy sa to stane - život sa vzdáva čierny,
A nie v hmlistom sne, ale v skutočnosti,
Ťahajú na dno nepriazne, no tvrdohlavo
Stále sme na plti.
Nenávidíme, ak nás ľutuje
A v mojom ťažkom každodennom živote
Stále silnejší a zdravší
S pomocou jednoty a priateľov.
Nestrašte nás teda náročnou cestou.
Krutá zima. Búrka hrmenie.
Priatelia, spolu dokážeme veľa,
Aby zostal človekom na zemi.
Nešťastie nás nemôže zlomiť,
Naša krv nezamrzne v chlade,
Vždy včas, aby ste nám pomohli
Nádej, viera, múdrosť a láska!

Existuje pieseň v podaní Ž. Bichevskej „Všetci sme prišli na tento svet...“

Slide program lekcie sa opakuje.

Literatúra.

1. Achmetova I. Ivanova T. a kol. Moja voľba. Učebná pomôcka pre učiteľov stredných škôl. M., 2005.

2. Internetové zdroje. L.L.Konoplina. Lekcie láskavosti.

http://sputnik.web.ur.ru

Cieľ:

upozorniť školákov na problémy ľudí so zdravotným postihnutím;

Podporovať rozvoj morálnych vlastností študentov;

učiť skupinové komunikačné zručnosti.

Pokrok v lekcii

učiteľ číta báseň „Kroky“, autorom je chlapec Anton, 12 rokov.

Kroky, kroky, kroky. Sú všade.

Uložiť schody, schody do školy, schody na metro,

Schody v autobuse, schodíky pri vchode do kuchyne.

Kroky pri mojej posteli, kroky v mojom dome.

Kroky mi bránia robiť to, čo by som chcel.

Kroky na mojej ceste do knižnice

A nemôžem čítať knihu.

Zo schodov som smutný, nahnevaný a utláčaný

Ustaraný a chorý

Vystrašený a nervózny.

Kroky sú ponurým súmrakom.

Oh, keby bolo možné odstrániť všetky tieto kroky ako buldozér,

Všetky tie kroky!

učiteľ: Aká zvláštna báseň, ktorú napísal 12-ročný chlapec! Prečo Anton tak neznáša kroky? (Je to vozičkár). Denne prekonáme stovky krokov a nevnímame to. A pre mnohých ľudí so zdravotným postihnutím sa kroky stávajú neprekonateľnou prekážkou.

Tradične sa oslavuje 3. decembra. Rozhodla o tom v roku 1992 Organizácia Spojených národov. Zvyčajne je v tento deň zvykom upozorňovať na problémy ľudí so zdravotným postihnutím, chrániť ich dôstojnosť, práva a blaho.

Oslava Medzinárodného dňa osôb so zdravotným postihnutím 3. decembra je zameraná na upozorňovanie na problémy osôb so zdravotným postihnutím, na ochranu ich dôstojnosti, práv a blahobytu, na upriamenie pozornosti spoločnosti na výhody, ktoré získava z účasti osoby so zdravotným postihnutím v politickom, sociálnom, ekonomickom a kultúrnom živote.
Ciele, pre ktoré bol tento deň vyhlásený, sú plné a rovnocenné dodržiavanie ľudských práv a účasť osôb so zdravotným postihnutím v spoločnosti.

Praktické cvičenia.

Zdvihnite ruku, tí, ktorí by predali nohu, ruku, oči za milión dolárov?

Koľko by ste boli ochotní zaplatiť za stratu sluchu?

Urobme malý experiment. Pozvaní sú 2-3 študenti. Bez použitia rúk si rozviažte šnúrky na topánkach.

So zatvorenými očami nakreslite na tabuľu dom.

čo si cítil? Čo si si myslel? Bolo náročné splniť úlohy?

slová na snímke. Vyberte si z nich tie, ktoré podľa vás charakterizujú ľudí so zdravotným postihnutím.

3. Príbehy o ľuďoch so zdravotným postihnutím. Príbeh učiteľa alebo pripravených žiakov.

Nikolaj Petrovič Karachentsov.Narodený v roku 1944, divadelný a filmový herec. Ľudový umelec RSFSR. Od roku 1967 hrá vo filmoch vo filmoch rôznych žánrov – muzikál, detský, dobrodružný, činoherný. Aké filmy s jeho účasťou ste videli? („Dobrodružstvá elektroniky“, „Biela rosa“, „Muž z Kapucínskeho bulváru“). Atletický, impulzívny, energický. 40 rokov bol miláčikom divadelnej Moskvy. V noci 28. februára 2005 malo na zľadovatenej ceste v Moskve Karachentsovovo auto nehodu. Utrpel ťažké poranenie hlavy. V kóme bol 26 dní. Proces obnovy bol oneskorený. Umelcova reč sa nespamätala, na prostredie reaguje pomalšie a nebude môcť pokračovať v profesionálnej kariére. Stal sa invalidom. Napriek všetkému sa Nikolaj Petrovič v apríli 2007 zúčastnil na príprave vydania druhej časti knihy zo série Autogram storočia. Za pár hodín podpísal 250 hárkov so svojou výzvou pre budúce generácie.

Nina Mahler je psychologička zo Švajčiarska.Narodený v roku 1944. Ruské korene (babička z Ruska). Do 16 rokov obyčajné dievča. Milovala šport: atletiku, korčuľovanie, potápanie. Mnoho priateľov. Vo veku 16 rokov vážne ochorela na detskú obrnu. Dýchacie funkcie sú narušené, ruky a nohy sú paralyzované. Dýchať mohla len s pomocou ventilátora. Podpora rodiny a priateľov jej pomohla vydržať a nájsť zmysel života v tomto ťažkom stave. V roku 1968 sa Nina vydala za Ursa Doritsa. V ich dome prechodne bývali ďalší invalidi, priatelia a známi. Nina sa ich snažila naučiť hospodáriť s peniazmi, byť nezávislí a prekonať sklamanie. Neskôr vytvorila fond na pomoc zdravotne postihnutým v Rusku. Nina bola členkou mestského zastupiteľstva. Zomrel 6. novembra 2008

Diana Gurtskaja

Oči, ktoré nikdy nevideli slnko

Slávny spevák sa narodil v meste Sukhimi (Abcházsko). Jej otec bol baník a matka učiteľka. Ako dieťa sa dievča nelíšilo od svojich rovesníkov, svojich rodičov na dlhú dobu nevie o svojej vrodenej slepote. A až raz, keď dievča spadlo z gauča a rozbilo si tvár, sa o nešťastí dozvedeli jej rodičia. Medicína bola bezmocná, lekári krčili plecami a malá Diana o svojej chorobe ani nevedela a nemyslela si, že je iná ako ostatné deti.

... A duša, ktorá vždy spievala

Od raného detstva Gurtskaya snívala o speve. Mnohí nemysleli vážne jej túžby, trvali na tom, že pre nevidomých veľké pódium ZATVORENÉ. Ale jej príbuzní ju podporovali, najmä matka dievčaťa, ktorá všetkými možnými spôsobmi prispela k rozvoju speváckych schopností svojej dcéry.

Vo veku ôsmich rokov už budúca hviezda čelila prvým problémom - učitelia hudobnej školy ju odmietli prijať na školenie. Dievča však svojou vytrvalosťou všetkých presvedčilo, že vie hrať na klavíri. Bola vychovaná v internátnej škole pre nevidomé deti - jej rodičia snívali o tom, že dievčatám poskytnú plnohodnotné vzdelanie.

Vidieť svojou dušou, nie očami

Vo veku desiatich rokov vykročila Diana na novú etapu svojej speváckej kariéry - všimli si ju na koncerte a vzali ju do filharmónie v Tbilisi. Vystupovala so slávnou speváčkou tej doby - Irmou Sokhadze. Po jasnom predstavení si dievča všimlo a dokonca sa začalo v meste spoznávať. Od tej chvíle si dievča uvedomilo, že jej skutočný život je na javisku. Vlna lásky, ktorá sa zdvihla zo sály, jej dala šťastie.

A začalo ťažké, ale intenzívne tvorivý život. Za hlavné míľniky vo formovaní mladej Diany ako speváčky možno považovať:

  • Po absolvovaní hudobnej školy mohla Gurtskaya napriek svojej slepote vstúpiť do filharmónie v Tbilisi.
  • Presťahovanie sa do Moskvy a vstup na Gnessin School, oddelenie jazzových vokálov.
  • Festival "Moskva-Jalta" v roku 1995, kde dievča prvýkrát dobylo širokú verejnosť a získala špeciálnu cenu sympatie poroty.

Mária Verdiová - dievča na invalidnom vozíku veľmi chcelo tancovať. Naučila sa ladne točiť a robiť ladné pohyby. Mary sa jedného dňa rozhodla zúčastniť tanečnej súťaže, ale neupozornila organizátorov, že je zdravotne postihnutá. Ohromené publikum sledovalo jej vystúpenie. Mary vytvorila skupinu Dancing Wheels.

Naučil som sa nielen existovať, ale aj tvoriť svoj život. Prostredníctvom tanca môžeme ukázať, že ľudské možnosti sú nekonečné. Ak chcete, môžete dosiahnuť všetko.

4. Hra na hrdinov „List vláde“.

Trieda je rozdelená do štyroch skupín.

Skupina 1 a 2 - "verejnosť", skupina 3 - "novinári", skupina 4 - "vláda".

Situácia. 19. októbra 1991 sa v Kirgizsku narodili siamské dvojičky Zita a Gita Rezakhanovovci. Boli spojené v oblasti kostrče a krížovej kosti. Tri nohy pre dvoch, spoločná panva, jeden močový mechúr pre dvoch. Po narodení detí sa rodičia rozhodli ukázať ich novinárom v nádeji, že im niekto pomôže. Okamžite zareagovali novinári z nemeckej spoločnosti, ktorí ponúkli zorganizovanie operácie výmenou za natočenie filmu. V dôsledku toho bol film natočený, ale operácia sa neuskutočnila.

V tlači sa často začali objavovať fotografie siamských dvojčiat. Novinári tak zvyšujú rating svojich publikácií. Mnohým ľuďom však tieto fotografie spôsobujú infarkty, nervové zrútenia, najmä u starších ľudí a detí. Verejnosť sa aktívne zapája do diskusie o tomto probléme. Vláda začala dostávať veľa listov. Niektorí žiadali zákaz zverejňovania takýchto fotografií, iní naopak navrhovali častejšie ukazovať takéto fotografie ako varovanie verejnosti. Čo odporučí novinárom, musí rozhodnúť vláda.

Úlohy pre skupiny.

Skupina 1 napíše list na podporu médií.

Skupina 2 píše list proti zverejneniu takýchto fotografií.

Skupina 3 chráni právo médií na šírenie objektívnych informácií.

Skupina 4 kladie otázky verejnosti a médiám a rozhoduje.

Diskusia. Na konci hry by žiaci mali odpovedať na otázku: Mám alebo nemám zverejniť takéto fotografie?

História Zity a Gity. Dokončenie.

V Rusku na nešťastie dievčat zareagovala Elena Malysheva, hostiteľka programu Zdravie. Pomáhala organizovať operáciu, hoci do poslednej chvíle pochybovala o jej nevyhnutnosti. 6. marca 2003 boli dievčatá úspešne oddelené v Moskovskej nemocnici Filatov. Operácia bola jedinečná a nikto nevedel predpovedať jej výsledok. Mnohé televízne kanály a noviny v krajine informovali o operácii. Prešlo 6 rokov. Zita a Gita rastú a učia sa. Zostávajú však zdravotne postihnutí. Ich liečba si vyžaduje veľa peňazí. Len opravy korzetov ročne stoja 2,5-tisíc eur. Jediným a stálym platiteľom nákladov na liečbu dievčat je televízny program „Zdravie“. Finančná zbierka pre sestry Rezachanovové bola zorganizovaná v Kirgizsku. Dievčatá sa rozhodli neminúť celú sumu na seba a vytvorili Medzinárodný fond na pomoc deťom so zdravotným postihnutím, ktorý nazvali „Súcit. Právo na lepší život."

Napriek všetkým ťažkostiam dávajú zdravotne postihnutí nám zdravým ľuďom príklad súcitu a odvahy, milosrdenstva a láskavosti.

Už sme si zvykli, že smutné príbehy o ľuďoch s postihnutím, ktorí potrebujú pomoc, sa objavujú v médiách. Ukazuje sa však, že existujú aj iné príbehy... Ich hrdinovia dokázali nielen prekonať chorobu, ale aj dosiahnuť veľké úspechy.

Mnohé deti so zdravotným postihnutím a dospelí so zdravotným postihnutím sú účastníkmi paralympijských hier.

Petuškov Roman AlexandrovičBiatlon, Beh na lyžiach

Šesťnásobný paralympijský víťaz

Miesto narodenia: Moskva

olympijské medaily:

Biatlonové posedenie 7,5 km

08.03.2014

Bežecké lyžovanie, posedenie, 15 km

09.03.2014

Soči 2014

Biatlonové posedenie 12,5 km

11.03.2014

Soči 2014

Bežecké lyžovanie, posedenie, šprint, 1 km

12.03.2014

Soči 2014

Biatlon, sedenie, 15 km

14.03.2014

Biatlonové posedenie 12,5 km

5. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

Báseň postihnutej osoby Sergeja Olgina.

S tebou viera, nádej, láska

Hoci každý krok pre nás nie je ľahký,

Hoci každá hodina je pád a vzostup,

Pod tou starou modrou oblohou

Milujeme život a neunavuje nás žiť.

Niekedy sa to stane - život sa vzdáva čierny

A nie v hmlistom sne, ale v skutočnosti,

Ťahajú na dno nepriazne, no tvrdohlavo

Stále sme na plti.

Nenávidíme, ak nás ľutuje

A v mojom ťažkom každodennom živote

Stále silnejší a zdravší

S pomocou jednoty a priateľov.

Nestrašte nás teda náročnou cestou.

Krutá zima. Búrka hrmenie.

Priatelia, spolu dokážeme veľa,

Aby zostal človekom na zemi.

Nešťastie nás nemôže zlomiť,

Naša krv nezamrzne v chlade,

Vždy včas, aby ste nám pomohli

Nádej, viera, múdrosť a láska!

Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím

Dobrá lekcia.

oddaný

International

deň invalidov.

"Človek je známy dobrými skutkami."

Lekcia láskavosti. Človek je známy dobrými skutkami.

Ciele a ciele: oboznámiť študentov s pojmami (dobro, láskavosť, cnosť, morálka); zistiť, aký druh človeka možno nazvať láskavým; preskúmať, v čom spočíva dobrý skutok a dobrý skutok; rozvíjať zmysel pre sympatie k ľuďom so zdravotným postihnutím (HIA) zistiť podstatu zlatého pravidla morálky.

Plánované výsledky:žiaci by mali charakterizovať znaky láskavosti a zlaté pravidlo morálky; porovnať sociálne objekty, zistiť ich spoločné znaky a rozdiely; viesť diskusiu, heuristickú konverzáciu, pracovať s dokumentmi, analyzovať problémy a riešiť problematické problémy.

Vybavenie: schémy na lekciu, balíček s pracovným materiálom.

Typ lekcie: objavovanie nových poznatkov.

Počas vyučovania.

Organizovanie času.

Motivačno-cieľová etapa.

Kedysi starý muž prezradil svojmu vnukovi jednu životne dôležitú pravdu:

- V každom človeku je boj, veľmi podobný boju dvoch vlkov. Jeden vlk predstavuje zlo: závisť, žiarlivosť, ľútosť, sebectvo, ambície, klamstvá. Druhý vlk predstavuje dobro: mier, lásku, nádej, pravdu, láskavosť a vernosť. Vnuk, dojatý do hĺbky duše slovami svojho starého otca, sa zamyslel a potom sa spýtal:

- Ktorý vlk nakoniec vyhrá?

Starec sa usmial a odpovedal:

- Vlk, ktorého kŕmiš, vždy vyhrá.

Otázka pre triedu.

- Ako chápete význam tohto podobenstva?

(odpovede študentov).

Problematická otázka hodiny

- Prečo si ľudia cenia láskavosť?

Úvod do nového materiálu.

Vyjde draho

Ťažké cesty šťastia.

čo dobré si urobil?

Ako ste pomáhali ľuďom?

Staviate raketu?

Vodná stanica? Dom?

otepľovanie planéty

Svojou pokojnou prácou?

Ile pod snehovým popraškom

Komu zachraňujete život?

Robiť dobré veci pre ľudí

Buďte sami milí.

Tieto riadky I. Kuchina nás nútia premýšľať o veľa ... Vo filme "Chlapci" Hlavná postava, pracujúci s ťažkými tínedžermi, zaviedol tradíciu: pred spaním si museli spomenúť na dobré skutky, ktoré počas dňa vykonali... Zamyslime sa nad dobrotou a dobrotou, ich úlohou v ľudskom živote.

Práca na téme lekcie.

1. Čo je dobré. Kto sa nazýva dobrý?

Veľký francúzsky mysliteľ Jean Jacques Rousseau napísal: „Môžete odolať všetkému, ale nie láskavosti.“ Hovoria, že ak je v človeku láskavosť, ľudskosť, citlivosť, dobroprajnosť, znamená to, že dozrel ako človek. Ľudská láskavosť, milosrdenstvo, schopnosť radovať sa a starať sa o iných ľudí tvoria základ ľudského šťastia.

Aké asociácie máte so slovom „dobrý“?

(odpovede študentov).

láskavosť. Pokiaľ existuje človek, táto vlastnosť sa vždy cenila. Milé oči. Milá duša. Je ku mne milý. Dobrý chlapík. Dobrá tradícia. Staré dobré časy. Zanechajte dobrú spomienku...

čo je láskavosť?

Cvičenie Odpoveď: Preskúmajte ďalší materiál a identifikujte znaky láskavosti.

Doplnkový materiál.

Láskavosť je ústretovosť, úprimný prístup k ľuďom, túžba robiť dobro druhým (“ Slovník ruský jazyk“, S.I. Ozhegov).

„Nič nás nestojí tak lacno a necení si to tak draho ako zdvorilosť a láskavosť“ (M. Cervantes).

„Čím je človek múdrejší a láskavejší, tým viac si všíma dobro“ (B. Pascal).

„Laskavosť. Toto je kvalita, ktorú chcem získať viac ako ktokoľvek iný “(L.N. Tolstoy).

„Laskavosť, pripravenosť chrániť slabých a bezbranných je predovšetkým odvaha, nebojácnosť duše“ (V. Suchomlinsky).

„A kamkoľvek ideš, kdekoľvek sa cestou zastavíš, nakŕm a napi každého, kto si pýta... Ale keď sa ti darí, nebuď lenivý, za všetko dobré neprejdi okolo človeka bez pozdravu, ale povedz všetci, keď sa stretnete dobré slovo("Inštrukcia Vladimíra Monomacha" - inštrukcia kniežaťa Monomacha pre deti, asi 1117).

Známky láskavosti:milosrdenstvo, súcit, túžba pomôcť, ochota chrániť slabých, ústretovosť, odvaha, úprimný prístup k ľuďom.

V starom ruskom slovníku, ktorý platil pred reformou z roku 1918, sa písmená označovali slovami: A -az (I), B - buky (písmená, písmená), C - olovo (od vedieť, vedieť), G - sloveso (hovoriť), D - dobre, Zh - žiť (žiť), Z - zem, L - ľudia, M - myslieť, T - pevne. Zdalo sa, že ABC volá: "Ľudia Zeme, hovorte, myslite a robte dobro."

Láskavosť je jazyk, ktorým s vami chce každý hovoriť.

2. Od 3. decembra 1992 svet každoročne oslavuje Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím.

Vedeli ste o tomto dni? Poďme sa pozrieť do histórie.

História Dňa zdravotne postihnutých

Ak sa na ulici opýtate okoloidúceho, aký dátum má postihnutý, tak správnu odpoveď vám dá len málokto. Väčšina zdravých ľudí o jeho existencii ani nevie. Zhromaždenie OSN vyhlásilo v roku 1981 Medzinárodný rok osôb so zdravotným postihnutím a potom v roku 1983 Dekádu osôb so zdravotným postihnutím. Bolo povolané zmeniť samotný prístup k problémom ľudí so zdravotným postihnutím, chrániť ich ľudské práva normálny život. 14. decembra 1992 padlo na zhromaždení OSN nasledovné rozhodnutie – každoročne oslavovať 3. december ako Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím. V tento deň by sa mali konať masové podujatia vo všetkých štátoch, ktoré sú členmi tejto najväčšej organizácie. Mali by byť zamerané na maximalizáciu života týchto ľudí, rýchle vyriešenie všetkých naliehavých problémov a ich čo najrýchlejšie začlenenie do bežného života našej spoločnosti.

hlavným cieľom tento deň je upozorniť na problém. Ľudia, ktorí nemajú zdravotné problémy a voľnosť pohybu, si neuvedomujú, že človek na invalidnom vozíku je rovnaký ako vy. Len z nejakého dôvodu nemá prístup k tým najjednoduchším každodenným veciam. Tento problém sa týka najmä rozvojových krajín.

Cieľom OSN je urobiť z ľudí so zdravotným postihnutím plnohodnotných členov spoločnosti s rovnakými príležitosťami, a teda aj právami.
Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím by mal spoločnosti sprostredkovať, že zdravotne postihnutý človek by nemal byť na okraji života a na rovnakej úrovni so zdravými občanmi sa zamestnať, a teda si aj zarobiť. V roku 2006 bol prijatý Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím.

Kto sú títo postihnutí ľudia? (Odpovede) Povedz mi, prosím, môžu všetky deti chodiť do školy ako ty? Sedieť 40 minút za stolom, nosiť ťažké aktovky, behať po schodoch, chodiť na hodiny telesnej výchovy?

Stáva sa, že deti sa narodia postihnuté alebo sa stanú postihnutými v dôsledku nehôd alebo chorôb. Napríklad: v dôsledku uhryznutia kliešťom sa niekto dostal priamo pod koleso auta, niekoho strčili, udrel a zranil sa, niekto bránil svoju vlasť a rodinu pred (banditmi ...), niekto si na tréningu niečo ublížil.

Zdravotne postihnutí sú ľudia, ktorých zdravotný stav je natoľko obmedzený chorobou alebo úrazom, že sa nezaobídu bez vonkajšej pomoci a pomoci štátu.

Vo veľkom encyklopedický slovník"Je napísané:" Zdravotne postihnutá osoba (z latinského invalidus - slabý, nevládny) - osoba, ktorá čiastočne alebo úplne stratila schopnosť pracovať.

Videli ste už takýchto ľudí v našej obci, na iných miestach? (Odpovede) Áno, skutočne sú. Len si ich nie vždy všimneme. Takých ľudí je veľa. Ide o dospelých aj deti.

Život zdravotne postihnutého človeka je veľmi odlišný od života Obyčajní ľudia. Mnohí nevydržia posmech a neúctu a zomierajú, no sú medzi nimi aj odolní ľudia, komunikujú, športujú, žijú plný život.

Súhlasíte s tým, že s priateľskou pomocou by takíto ľudia boli oveľa pohodlnejší a spoľahlivejší? (odpovede detí).

3. Hlavné pravidlo milého človeka.

Baví nás byť v spoločnosti dobrí ľudia ale na to musíme byť sami láskaví.

Cvičenie. Prečítať text " Cesta do minulosti.

vznikol Zlaté pravidlo morálka na dlhú dobu. Hovorí sa, že za čínskym mudrcom Konfuciom, ktorý žil pred viac ako dvetisíc rokmi, prišiel študent a spýtal sa: „Existuje pravidlo, ktoré by sa dalo dodržiavať celý život? Mudrc odpovedal: „Je to reciprocita. Čo sám nechceš, nerob iným." Toto bolo zlaté pravidlo.

Existuje aj hebrejský príbeh o netrpezlivom mladý muž. Spýtal sa chytrí ľudia dajte mu obsah posvätné knihy také krátke, že ich múdrosť sa dala asimilovať, stojac na jednej nohe a neunavujúc sa. A jeden slávny vedec mu povedal: "Nerob nikomu, čo nechceš, čo by urobili tebe." A to bolo také zlaté pravidlo.

A na začiatku nášho letopočtu znelo z úst Ježiša Krista: „A tak vo všetkom, ako chcete, aby ľudia robili vám, tak aj vy robte im.“ Zlaté pravidlo teda vstúpilo do života ľudí a žije už tisíc rokov.

Čo podľa vás bráni ľuďom konať vždy v súlade so zlatým pravidlom morálky?

Cvičenie. "Obrazová galéria" Rembrandt van Rey (1606-1669). Návrat márnotratného syna. Pozrite sa na obrázok a vypočujte si podobenstvo z Biblie.

Nejaký muž mal dvoch synov; a najmladší z nich povedal svojmu otcovi: Otče! daj mi časť majetku vedľa mňa. A otec medzi nich rozdelil majetok. Po niekoľkých dňoch najmladší syn, ktorý všetko pozbieral, odišiel do ďalekej krajiny a tam premárnil svoj majetok a žil v rozpakoch. Keď všetko prežil, nastal v tej krajine veľký hlad a on začal byť v núdzi; išiel a pripojil sa k jednému z obyvateľov tej krajiny a poslal ho na svoje polia pásť svine. a bol rád, že si naplnil brucho rohmi, ktoré jedli svine, ale nikto mu nedal. Keď sa spamätal, povedal: koľko nádeníkov od môjho otca má chleba dosť, a ja umieram od hladu; Vstanem, pôjdem k otcovi a poviem mu: Otče! Zhrešil som proti nebu a pred tebou a už nie som hoden volať sa tvojím synom; prijmi ma ako jedného zo svojich najatých rúk.

Vstal a išiel k otcovi. A keď bol ešte ďaleko, uvidel ho jeho otec a zľutoval sa; a bežal, padol mu na krk a pobozkal ho. Syn mu povedal: Otče! Zhrešil som proti nebu a pred tebou a už nie som hoden volať sa tvojím synom. A otec povedal svojim sluhom: Prineste! najlepšie oblečenie a obleč ho a navleč mu prsteň na ruku a sandále na nohy; a priveďte vykŕmené teľa a zabite ho; Jedzme a buďme veselí! lebo tento môj syn bol mŕtvy a ožil, bol stratený a našiel sa. A začali sa baviť.

Jeho najstarší syn bol na poli; a vracajúc sa, keď sa priblížil k domu, počul spev a radosť; a zavolal jedného zo sluhov a spýtal sa: Čo je to? Povedal mu: Prišiel tvoj brat a tvoj otec zabil vykŕmené teľa, lebo ho prijal zdravé. Nahneval sa a nechcel dnu. Jeho otec vyšiel von a zavolal ho. Ale on odpovedal svojmu otcovi: Hľa, toľko rokov som ti slúžil a nikdy som neprestúpil tvoje príkazy, ale nikdy si mi nedal ani dieťa, aby som sa bavil s mojimi priateľmi; a keď prišiel tento tvoj syn, ktorý svoj majetok premárnil, zabili ste mu vykŕmené teľa. Povedal mu: Syn môj! ty si vždy so mnou a všetko, čo je moje, je tvoje a bolo treba sa radovať a tešiť, že tento tvoj brat zomrel a opäť žije, stratil sa a našiel sa.

- Lk 15,11-32

Aké pocity biblických postáv dokázal umelec sprostredkovať?

Pripomeňme si niekoľko pravidiel, pomocou ktorých sa staneme skutočne láskavými.

    Pomáhať ľuďom.

    Chráňte slabých.

    Nezávidieť.

    Odpustenie chýb iných.

Pamätajte, že ak chcete byť láskaví, musíte vyskúšať:

    Nepredstupujte, ale ustúpte.

    Neber, daj.

    Neukazujte päsť, ale natiahnite ruku.

4. Reflexia.

Cvičenie pokračujte vo fráze.

    Bolo to pre mňa zaujímavé…

    Dnes sme na to prišli...

    Dnes som si uvedomil, že...

    Bolo to pre mňa ťažké...

5. Zhrnutie lekcie.

Sú rôzni ľudia... Niektorí sú pripravení dať od posledného k prvému protiidúci, iní a snehu v zime je škoda. Do akej kategórie ľudí patríte? Ste vždy láskaví a ohľaduplní k ostatným? Test pomôže zodpovedať tieto otázky.

Test "Ste láskavý človek?".

Dúfam, že naše úvahy v dnešnej lekcii vám pomôžu byť k sebe láskavejší a tolerantnejší, nájsť láskavosť a dobro, ktoré je v duši každého človeka.

„Kezhemské regionálne centrum detskej tvorivosti“

PODUJATIE EXTRA TRIEDY VENOVANÉ KU DŇU OSOBY ZŤP:

"Lekcia láskavosti, lásky a milosrdenstva"

Pripravené:

učiteľ doplnkového vzdelávania

Kodinsk, 2015

Odôvodnenie. Problém detí so zdravotným postihnutím je celosvetovým problémom. V súčasnosti má každý desiaty obyvateľ Zeme, teda viac ako 500 miliónov ľudí, určité obmedzenia v každodennom živote spojené s fyzickými, duševnými alebo zmyslovými defektmi. Medzi nimi je najmenej 150 miliónov detí. Každá štvrtá rodina tak či onak čelí problému zdravotného postihnutia. V Rusku, ako aj na celom svete, existuje tiež tendencia rastu detí so zdravotným postihnutím. Od konca 20. storočia sa frekvencia detského postihnutia u nás zdvojnásobila. Problémom je získanie celoštátneho charakteru, takže odteraz nebude fungovať tváriť sa, že takých ľudí jednoducho nemáme. Spoločnosť musí k takýmto ľuďom obrátiť svoju tvár a vytvoriť podmienky na prekonávanie obmedzení, ktoré v ich živote nastali, poskytnúť im rovnocenné zdravých ľudí príležitosti zapojiť sa do spoločnosti. Najprv sa však musí v spoločnosti utvárať tolerantný postoj k ľuďom s postihnutím, títo ľudia sa musia cítiť ako plnohodnotní členovia našej spoločnosti. Preto vznikla myšlienka uskutočniť takéto podujatie v predvečer Dňa zdravotne postihnutých.

Cieľ: Formovať tolerantný postoj k ľuďom so zdravotným postihnutím medzi študentmi hudobnej školy-ateliéru

Úlohy:

· Upozorňovať žiakov na problémy ľudí so zdravotným postihnutím;

· Formovať univerzálne ľudské hodnoty u detí v štúdiu hudobnej školy: láskavosť, ústretovosť, pozornosť k blížnemu;

Vzbudiť v žiakoch zmysel pre empatiu, milosrdenstvo, dobrú vôľu voči ľuďom s postihnutím

Vek študentov: 8-10 rokov

Vybavenie: počítač, interaktívna tabuľa, flipchart

jaetapa. Príprava na podujatie(dva týždne)

(pomocou výskumu dizajnu a informačných technológií).

Úlohy pre deti:

Zoberte literatúru o interakcii nevidiaceho a vodiaceho psa;

Zoberte si literatúru o technikách, ktoré umožňujú nevidiacim čítať;

Nájdite literatúru, ktorá svedčí o úspechu ľudí so zdravotným postihnutím.

IIetapa. Príprava na podujatie(používa sa dizajn a informačné technológie).

· Zhotovenie prezentácie na podujatí na základe výsledkov práce detí (od 18. 11. do 21. 11.);

· Vyhľadávanie videí k udalosti (23., 24. novembra);

Vyhľadávanie hudobného materiálu pre podujatie (25., 26. novembra);

· Príprava scenára podujatia (od 26. novembra do 1. decembra);

Pozvánka rodičov, učiteľov, administratívy na podujatie (2.12.)

IIIetapa. Organizovanie udalosti(pomocou technológie kolektívnej tvorivej činnosti)

SCENÁR

snímka číslo 1

Dnešné naše podujatie s vami by som chcel nazvať „Lekcia láskavosti, lásky a milosrdenstva“. A prečo si to myslím, sami uhádnete.

Niekedy sú ľudia príliš krutí

Ľahostajní k problémom iných,

Neakceptujú neresti iných ľudí,

Ja ten môj vôbec nevidím.

Ale buďme milší

Milosrdenstvo je naše motto!

Nie je nič lepšie ako láskavosť

Život je bez nej taký nešťastný!

3. decembra všetky krajiny oslavujú Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím. Toto je pripomienka nám, všetkým ľuďom na Zemi, že existujú ľudia, ktorí potrebujú našu pomoc, ochranu, rešpekt, dobrú vôľu. Tento sviatok bol oficiálne vyhlásený OSN v roku 1992.

Kto sú títo ľudia, ktorých opatrne nazývame „zdravotne postihnutí“? (odpovede detí)

Zdravotne postihnutí sú ľudia, ktorí sa kvôli svojmu zdraviu ťažko pohybujú, nevidia, nepočujú a nevedia sa vždy o seba postarať.

Premietanie videa "Sme proste iní"

Pozrime sa na dôvody, ktoré môžu viesť ľudí k invalidite.

· Chlapci, čo si myslíte, existujú povolania, ktoré sú zdraviu nebezpečné a vedú k invalidite? (odpovede detí).

Zástupcovia takmer všetkých profesií sú viac či menej vystavení nejakému nebezpečenstvu. Ale niektoré typy profesií sú spojené s väčším zdravotným rizikom: podvodné, chemické, spojené s vysokým napätím, vibráciami, žiarením a iné. Všetky druhy veľkých športov, balet, cirkus sú tiež veľmi traumatické.

· Aké nebezpečenstvá na nás číhajú v živote, v každodennom živote? (odpovede detí).

A v živote, v každodennom živote na nás číhajú nebezpečenstvá: elektrina, vriaca voda, vysoká výška výškových budov, autá. Ľudia však často buď nerozmýšľajú, alebo jednoducho riskujú: prechádzajú cez cestu nesprávne miesto alebo na semafore na červenú, plávanie na neznámych miestach alebo tiež studená voda, rieky sa križujú tenký ľad, bojovať a robiť veľa iných vecí, nechrániť to najcennejšie, čo máme - život a zdravie.

· Okrem toho sa vo svete vyskytujú dopravné nehody, letecké nešťastia, požiare, nehody v továrňach, zemetrasenia, hurikány, záplavy atď.

Stáva sa, že človek veľmi ochorie. Ale nie všetky choroby ešte poslúchli lekárov.

· A niekedy sa to stane takto: dieťa sa narodí už nezdravé.

V našej krajine je veľa ľudí so zdravotným postihnutím. Ide o dospelých aj deti. Videli ste už takýchto ľudí v našom meste? Na iných miestach? (odpovede)

Áno, skutočne sú. Len si ich nie vždy všimneme. Ale to by nemalo byť. Musíme im všemožne pomáhať, chrániť ich. Takíto ľudia nežijú jednoducho, ich život je každodenný boj. Aby ste aspoň trochu pochopili stav nevidomej osoby, vykonáme nasledujúci experiment:

Nakreslite dom na tabuľu so zatvorenými očami.

Bolo pre vás ľahké splniť túto úlohu? (odpovede detí)

Viete, ako sa títo ľudia pohybujú? (odpovede detí)

Viac vám o tom povedia chalani z nášho združenia.

Rozpráva a zobrazuje diapozitívy 1 skupine detí Snímka číslo 2, 3, 4, 5 Jedným zo spôsobov, ako sa títo ľudia pohybujú, sú vodiace psy, trénované psy, ktoré pomáhajú ich majiteľovi orientovať sa vo svete okolo nich. Najčastejšie trénovaný nemeckých ovčiakov, občas boxeri a labradori. Výcvik začína vykonávaním jednoduchých povelov: sadni, vstaň, ľahni, vstaň atď. Potom sa psovi nasadí špeciálny postroj, ktorého koniec drží tréner. Pes sa učí chodiť naľavo od trénera pol kroku vpredu. Musí zvoliť cestu tak, aby majiteľ nemusel narážať na prekážky. Cvičený vodiaci pes poslúchne svojho majiteľa, ale zo svojho miesta sa pohne len vtedy, keď je to bezpečné, pričom si zvolí vhodnú cestu. Väčšinou sa takýto pes cvičí v prítomnosti majiteľa a asi do mesiaca si na seba vraj zvyknú. Majiteľ ovláda tým, prostredníctvom ktorého si navzájom prenášajú signály. Čoskoro už môžu cestovať ulicami mesta, najskôr pod dohľadom trénera a potom sami. Zvyčajne sa pes stáva nielen nepostrádateľným asistentom, ale aj priateľom. A odvtedy sú neoddeliteľné.

Ako nevidiaci čítajú? (odpovede detí)

Naši chlapci sú dobre oboznámení s týmito informáciami, slovo 2 pre skupinu

Rozpráva a zobrazuje diapozitívy 2 skupinám detí Snímka číslo 6, 7, 8

· Pre nevidiacich vydávať špeciálne knihy, kde je písmo vytlačené trojrozmerným písmom. Tieto knihy sa čítajú prstami.

· A existuje aj špeciálna abeceda - Braillovo písmo, aby títo ľudia vedeli aj čítať, učiť sa, komunikovať. Je založený na konvexných šiestich bodkách: písmená, čísla a hudobné znaky sú označené kombináciami bodiek.

Ako žijú ľudia s problémami so sluchom? Koniec koncov, na ulici nepočujú klaksóny áut, nemôžete ich zavolať, nemôžete ich varovať pred nebezpečenstvom z diaľky. V lese sa „háčkujeme“, aby sme sa navzájom nestratili, ale ako sa majú oni? (odpovede detí)

A komunikujú gestami, to je posunková reč. Preto musia títo ľudia vidieť ruky a tvár partnera.

A ak je človek zbavený zraku aj sluchu? Ako potom komunikovať? (odpovede detí)

A potom je potrebný kontakt „z dlane na dlaň“. Potom prsty „hovoriaceho“ napíšu slovo písmenami do dlane „poslucháča“. Tieto písmená sú špeciálne. Takýto súbor „písmen“ sa nazýva daktylská abeceda. snímka číslo 9 Skúste to sami Ťažké? Ale treba žiť, študovať, pracovať. Takéto deti študujú neďaleko Moskvy v špeciálnej internátnej škole Zagorsk. Táto škola je jediná v celej krajine. Štyria z jej absolventov sa stali doktormi vied.

Sú ľudia, ktorí nemajú ruku ani nohu, ani ruky a nohy, alebo ruky a nohy vôbec neposlúchajú svojho pána. Na invalidných vozíkoch sa najčastejšie pohybujú ľudia, ktorí nemajú nohy. Musia neustále používať pomoc zvonka. Predstavte si svoje ráno ruky zviazané: ako sa umyť, naraňajkovať, obliecť?

Aby ste sami pocítili, aké ťažké je pre takýchto ľudí robiť to, čo nie je pre nás ťažké, pomôžu vám nasledujúce cvičenia.

ü Jednou rukou si skúste obliecť sako.

ü Jednou rukou si nasaďte rukavice.

čo si cítil? Čo si si myslel? Bolo náročné splniť úlohy? (odpovede detí)

Chlapci, ľudia s postihnutím to majú v živote veľmi ťažké. Buďte preto láskaví, súcitní, milosrdní a nikdy neodmietajte pomoc takýmto ľuďom. Budú vám veľmi vďační! Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím pripomína všetkým ľuďom na Zemi, že vedľa nás žijú ľudia, ktorí potrebujú podporu a pomoc. Medzi nimi je veľa odvážnych ľudí so silnou vôľou, ktorí v živote dosahujú veľké výšky. Počuli ste už o paralympijských hrách? (odpovede detí)

Reprezentácia našej krajiny na posledných paralympijských hrách obsadila 1. miesto, ďaleko za sebou nechala paralympionikov ostatných krajín a počtom medailí predbehla ruský tím na olympijských hrách.

Snímky #10-18

A tu sú ďalšie príklady ľudí, ktorí napriek veľkým zdravotným odchýlkam dosiahli vo svojej tvorivej a profesionálnej činnosti veľké úspechy a stali sa legendami pre budúce generácie, ľuďmi, ktorých treba napodobňovať. Slovo 3 skupine chlapcov.

Rozpráva a zobrazuje diapozitívy 3 skupinám detí Snímky #19-23

Ludwig van Beethoven(1770 - 1827) - nemecký hudobný skladateľ. Vo veku 24 rokov, už známy skladateľ, Beethoven začal strácať sluch: dostal tinitis - zápal vnútorné ucho. A vo veku 32 rokov Beethoven úplne ohluchol, ale od tej doby skladateľ vytvoril svoje najznámejšie diela.

Alexej Maresjev(1916 - 2001) - legendárny pilot, hrdina Sovietsky zväz. 4. apríla 1942 bolo v boji s Nemcami zostrelené lietadlo Alexeja Maresjeva a sám Alexej bol vážne zranený. Osemnásť dní sa pilot zranený na nohách plazil do prvej línie. V nemocnici mu amputovali obe nohy. Po prepustení z nemocnice sa však opäť posadil za kormidlo lietadla. Celkovo počas vojny vykonal 86 bojových letov, zostrelil 11 nepriateľských lietadiel: štyri pred zranením a sedem po zranení. Maresyev sa stal prototypom hrdinu príbehu Borisa Polevoya „Príbeh skutočného muža“.

Franklin Roosevelt- 32. prezident Spojených štátov - bol tiež zdravotne postihnutý. V roku 1921 Roosevelt vážne ochorel na detskú obrnu. Napriek dlhoročným pokusom poraziť chorobu zostal Roosevelt paralyzovaný a pripútaný na invalidný vozík. S jeho menom sa spája jedna z najvýznamnejších stránok v histórii USA.

Eric Weichenmeier- prvý horolezec na svete, ktorý ako slepý dosiahol vrchol Everestu. O zrak prišiel, keď mal 13 rokov. Onako Eric vyštudoval a sám sa stal stredoškolským učiteľom, potom trénerom wrestlingu a atlétom svetovej triedy. Okrem Everestu zdolal Weihenmayer aj sedem najvyšších vrcholov hôr sveta vrátane Kilimandžára a Elbrusu.

Írska Christy Brown, na rozdiel od predchádzajúceho slávnych invalidov, sa narodil so zdravotným postihnutím – diagnostikovali mu detskú mozgovú obrnu. Lekári ho považovali za neperspektívneho - dieťa nemohlo chodiť a dokonca sa pohybovať, zaostávalo vo vývoji. Ale matka ho neopustila, ale starala sa o dieťa a nevzdala sa nádeje, že ho naučí chodiť, hovoriť, písať, čítať. Jej čin si zaslúži hlbokú úctu – rodina Brownovcov bola veľmi chudobná a otec „menejcenného“ syna vôbec nevnímal. V skutočnosti si Brown plne poradil iba s ľavou nohou. A práve s ňou začal kresliť a písať, najprv ovládal kriedu, potom štetec, potom pero a písací stroj. Naučil sa nielen čítať, hovoriť a písať, ale stal sa aj slávnym umelcom a spisovateľom poviedok. O jeho živote bol natočený film „Christy Brown: My Left Foot“, ktorého scenár napísal sám Brown.

Zhrnutie: Z vašich očí mi bolo jasné, že všetko, čo ste počuli a videli, sa dotklo vašich sŕdc. Myslím si, že mnohí z vás sa takýmto ľuďom už nebudú smiať, ale naopak, ak to bude možné, ponúknete im svoju pomoc. A nech je 3. december – Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím – ďalším dôvodom, prečo si pripomenúť, že vedľa nás žijú ľudia, ktorí sú rovnakí ako my, no predsa sa od nás v niečom odlišujú, a že je v našich silách týmto ľuďom pomôcť.

IV etapa. Očakávané výsledky:

Pozornosť detí sa upriamila na problém ľudí so zdravotným postihnutím;

Deti sa dozvedeli dôvody vzhľadu takýchto ľudí;

Deti sami pocítili (pomocou experimentov), ​​aké ťažké to majú v živote ľudia s postihnutím;

Deti pochopili, že takýmto ľuďom treba všemožne pomáhať.

Literatúra:

1. Gorbunovove hodinky. - Volgograd, "Učiteľ AST", 2004.

3. http://nsportal. ru/nachalnaya-shkola/vospitatelnaya-rabota/27/07/2013/klassnyy-chas-ko-dnyu-invalida

4. Klip.http://go. pošty. en/search_video? q=%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BF%20%D0%BC%D1%8B%20%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82 %D0%BE%20%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B3%D0%B8%D0%B5&fr=ws_p&d=480353885&sig=1f790104b3&s=%D0%9C%D0%BE%D0%B9 20%D0%9C%D0%B8%D1%80

5. Klip. http://go. pošty. en/search_video? tsg=l&q=deti -

Súvisiace publikácie

  • Aký je r obraz bronchitídy Aký je r obraz bronchitídy

    je difúzny progresívny zápalový proces v prieduškách, ktorý vedie k morfologickej reštrukturalizácii steny priedušiek a ...

  • Stručný popis infekcie HIV Stručný popis infekcie HIV

    Syndróm ľudskej imunodeficiencie - AIDS, Infekcia vírusom ľudskej imunodeficiencie - HIV-infekcia; získaná imunodeficiencia...