Hra „šťastná šanca“. Mimoškolská akcia, hra „Šťastná udalosť

"Prípad šťastia"

Hra pre žiakov 3. ročníka

"Prípad šťastia"

Cieľ:

- zapájať deti do intelektuálnych hier;

Zhrnúť poznatky žiakov o jesenných zmenách v prírode; rozvíjať pozorovanie, pozornosť; pestovať lásku k prírode.

    vzbudiť u detí záujem o čítanie;

    rozvíjať imaginatívne myslenie . Dekor:

    Plagáty s názvom a témou podujatia: "Šťastná šanca", "Ahoj zlatá jeseň"

    Výstava kresieb na tému "Jeseň".

    Veľký súdok obsahujúci malé sudy s chrbtom.

    Tabuľa s názvami hier.

    Stoly pre lídra a hráčov.

    Hodiny so sekundovou ručičkou.

    Hudobný sprievod.

Priebeh hry

Zaznejú volacie znaky hry „Šťastná nehoda“.».

Moderátor (na pozadí hudby). Dobré popoludnie milí priatelia! Dnes sa vydáme na fascinujúcu cestu do rozprávkového sveta jesene. Za oknom padajú žlté listy. Celý park zdobí jesenný koberec. Všade naokolo zamračené, ale veľmi krásne. A my sme sa tu zišli, aby sme spievali, hrali, šantili a zabávali krásnu jeseň.

zlatý háj!

a letí nad hájom

kŕdeľ žeriavov.

pod oblakmi

odpovedajú husi

so vzdialeným jazerom

rozlúčiť sa do jari.

nie je počuť smiech

pieseň je pokazená.

Naša ozvena je tichá -

energický!

Všetky stopy

zametá,

cesty cez polia

zlatý háj

s karmínovými listami!

A. Mimozemšťan.

Vedúci: Dnes hráme Šťastný prípad“, počas ktorej sa pokúsime pripomenúť si znamenia jesene, svet prírody. A na našej hre sa podieľajú dva spriatelené tímy. Privítajme členov. Naľavo odo mňa je „Leaf Falls“ a napravo – „Jeseň“. (Potlesk.) Tak začnime!

Vedenie. Hra sa skladá z niekoľkých hier, z ktorých každá má svoju vlastnú úlohu. Oznamujem prvú hru. ( Volacie znaky zvuku hry. Moderátor otvára výsledkovú tabuľu s nápisom „Ďalej. Ďalej. Ďalej.".) Na chvíľu položím tímom otázky – najprv jednému tímu, potom druhému. Úlohou hráčov je dať čo najviac správnych odpovedí.

Budeme losovať: kto ako prvý začne túto hru. (Žreb.) Tím začína ako prvý a ich súperi a všetci fanúšikovia teraz skúšajú svoje nervy na silu, pretože musia byť všetci ticho, aj keď poznajú odpoveď. V odpovedacom tíme má každý hlas a ja vyberiem správnu odpoveď. Ak nepoznáte odpoveď, povedzte: "Ďalej!" Je teda tím pripravený? ( Odpovede detí.) Naše sekundy (ukazuje na nich)) bude sledovať čas a províziu za počítanie ( poukazuje na ne) - váhový počet správnych odpovedí.

Prvé tímové otázky:

    Najväčšia bobuľa? (vodný melón)

    Bez čoho nepiecť chlieb? (žiadna kôra)

    Kto vytiahol repku pred Chrobákom? (vnučka)

    V záhrade - dlhá a zelená, A v sude - žltá a slaná. (uhorka)

    Aké kvety pestovali Kai a Gerda? (Ruže.)

    Rozprávka s obyvateľmi ovocia a zeleniny ("Dobrodružstvá Cipollina.")

    Aj keď sa volám cukor,

Ale z dažďa som nezmokla.

Veľké, okrúhle, sladkej chuti.

Spoznal si ma? I. (repa).

    Pani si sadla v záhrade oblečená v hlučných hodváboch. Pripravíme pre ňu kade A pol vreca hrubej soli.(Kapusta).

    Padajúci z konára, žlté mince. (Listy)

    Aký liek preferoval Carlson? (Džem.)

    Červenovlasá Yegorka spadla na jazero. Neutopil som sa

A nerozvíril vodu. (Plátno).

    Má fúzy a plazí sa. Jadierka som schoval do lusku - šabľovej päste. Nedá sa to zistiť, či je suchá. To sa nazýva. (hrach).

    V záhrade sa o sud opieral statný muž s guľatou hlavou. (cuketa)

    Polia sú prázdne, zem vlhne, Dážď leje, Kedy sa to stane? (na jeseň)

    drevené telo,

roztrhané šaty,

Neje, nepije

Strážcovia záhrady. (Záhradný strašiak)

    Boli tam tesári bez sekier, rúbali kolibu bez rohov. (Kôpky chleba.)

    Kto pomohol Popoluške vybrať šošovicu z popola? (Vtáky.)

    Kráča po oblohe

Prenasleduje biele oblaky.

Šumí listami v záhrade,

To trávi noc "Oo-o-o" (vietor)

    Stojí za tortillu

Na jednej nohe

Kto prejde okolo

Všetci sa klaňajú. (Huby.)

    Zrazu sa mi chcelo plakať

Prinútil ma roniť slzy... (úklon).

    Čo je to husle? Čo to škrípe?

Čo je to za krík?

Ako byť bez chrumkania.

Ak ja. (kapusta).

    V záhrade pri cestičke

Slnko stojí na nohe

Iba žlté lúče

Nie je horúci. (Slnečnica.)

Otázky pre druhý tím:

    Chvost je zelený, hlava je červená. Je to ostrý nos. (mrkva).

    Ktoré zviera rodí mláďatá počas opadu listov? (pri zajacovi)

    Z čoho víla vyrobila kočiar pre Popolušku? (Z tekvice.)

    Prišiel bez farieb a bez štetca. A prefarbil všetky listy. (jeseň)

    Ktorý obyvateľ lesa suší huby na stromoch? (Veverička.)

    Než sme to zjedli, každý mal čas plakať. Rozplakal všetkých okolo, aj keď nie je bojovník, ale. (Cibuľa)

    Vtáčik, ktorého Paleček zachránil. (Martin.)

    Nie je vidieť zo záhrady, Hrá sa s nami na schovávačku. A nikto by nenašiel: Áno, pozri, vyčnieva hrebeň! Silne potiahnite - Vytiahnite. (repa).

    Najmenší vták? (kolibrík)

    V ktorej rozprávke sa stretáva zima a leto? ("Dvanásť mesiacov".)

    Čo je pre vtáky hroznejšie: hlad alebo zima? (hlad)

    Od častého polievania, Shaggy, tmavo fialová, takmer zmokla. (repa).

    Je okrúhly a červený, ako oko semaforu. Medzi zeleninou nie je šťavnatejšie. (paradajka).

    Veľa jabĺk, veľa hrušiek

Zelenina je ťažký náklad.

Poponáhľajte sa, stiahnite si.

Čo to je?. (Úroda.)

    Nerozlučný okruh priateľov

Vytiahne stovky rúk k slnku.

A v rukách - voňavý náklad

Rôzne korálky pre rôzne chute. (záhrada)

    Po oblohe sa tiahlo lano. (Žeriavy lietajú.)

    V akom kvete sa narodil Thumbelina? (tulipán)

    Čakajú na mňa, volajú ma a keď prídem, všetci utekajú. (dážď)

    Celé leto som skúšal:

Oblečený, oblečený

A keď sa blížila jeseň,

Dal som všetky oblečenie -

Sto šiat

Dáme do suda. (Kapusta.)

    Vôbec nie je krehký.

A schoval sa do ulity.

Pozrite sa do stredu

Uvidíte jadro.

Z ovocia je najtvrdší zo všetkých.

To sa nazýva. (orech).

    Kopať trochu pod krík -

Pozrite sa do svetla ... (zemiaky).

    Rastie v zemi

Odstránené na zimu.

Hlava vyzerá ako cibuľa.

Ak budete len žuť

Aj malý kúsok

Voňať bude veľmi dlho. (Cesnak.)

    V záhrade rastú zelené konáre,

    A majú červené deti. (paradajky).

    Koľko šípok

Rastie v záhonoch.

A strieľať

Nemôžete chlapci. (Cibuľa)

Vedenie. Kým sčítavacia komisia zhrnie výsledky súťaže, vyhlásim hudobnú pauzu. ( Deti recitujú básne o jeseni). Baina Ubushieva, Erdni Konaev vám porozprávajú svoje básne. Je sčítacia komisia pripravená? Skóre prvého zápasu. (Oznamuje skóre.) A prejdeme k druhej hre, ktorá sa volá „ Problémy zo suda».

Hra " Problémy zo suda»

Zaznejú volacie znaky hry „Prípad šťastia“. Moderátor otvára výsledkovú tabuľu s nápisom"Problémy zo suda."

Vedenie. Teraz vás trochu oklamem svojimi rozprávkovými problémami. Každý člen tímu si z môjho suda vytiahne súdok s číslom úlohy. Ak v prvom zápase náš tím začínal, teraz začíname s iným. V mojom sude je bocho-nok, na ktorom je nakreslená podkova - toto je „súkromná príležitosť". Hráč, ktorý vytiahne podkovu, dostane cenu. Po vytiahnutí suda a vypočutí úlohy sa tím môže 20 sekúnd poradiť a dať iba jednu odpoveď. Ak je to správne, získate bod a ak nie, odpovedia fanúšikovia. Potom sud vytiahne hráč inej rodiny. A tak ďalej.

Zástupcovia tried sa striedajú vo vyťahovaní sudov s číslami a plnení úloh - "zamrzne".

„Problémy»:

1. Aký je to mesiac?

„Tento mesiac nebudeš cestovať naľahko. Potrebné sú čižmy, teplé a nepremokavé oblečenie. Vtáčie spevy nepočuť, lesy a polia sú prázdne. Najviac počuť je vietor. On je pán.“ (október)

2.Aký mesiac to je? „Všetko naokolo sa stáva pokriveným. Les je pruhovaný ako boky zebry. Pol zimy - polovica jesene, poludnie - polovica večera! (november)

3. Aký je to mesiac? „Je čas na farebné listy. Les stojí ako rozprávkový ohnivý vták. Všade šuchot, šuchot, šuchot. Vtáky odlietajú do teplejších oblastí. (September.)

4.Čo to je? Pod zemou si vtáčik urobil hniezdo, zniesol vajíčka. (Zemiaky)

5. Čo to je? Jednu som hodil – zobral som celú hrsť. (Kukurica.)

6. Aký je to mesiac? Veresen, zamračený, večer v roku, poľná cesta, zlatý mesiac v roku. (september)

7.Aký je to mesiac? Gryaznik, padanie listov, predzima, kisselnik, krutovert, svadobny robotnik. (október)

8.Aký je to mesiac? Hruď, sneh, polozima, off-road, súmrak roka, otužilec, brány zimy, zima, kurník, huspenina. (november)

Keď jeden z hráčov vyberie deviaty súdok, hostiteľ ohlási koniec hry.

Vedenie. A toto číslo (hovory) nám oznamuje, že hra Končí „problémy zo suda“. Nasledujúce verše čítajú Kicheneev Erentzen a Cherkasov Bair. No, publikum nie je unavené sedieť? Poďme hrať? Poďte, všetci vstaňte a opakujte po mne.

Škola záhradných strašiakov

Diváci stoja na svojich miestach. Vedúci v strede. Hráči opakujú pohyby po vedúcej.

Vedenie. Teraz si urobíme malú rozcvičku.

Zvýšiť pravá ruka hore, zatraste štetcom.

Zvýšiť ľavá ruka hore, zatraste štetcom.

Potraste rukami, urobte nejaký hluk shhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

Rozpažte ruky do strán, bzučte ako lietadlá

W-w-w-w-w-w-w-w

Mávaj rukami ako vták, krič

šup-šup-šup-šup.

gratulujem,

Vyštudovali ste školu záhradných strašiakov

Skóre hry "Problémy zo suda" ....

. (Oznamuje skóre hry a celkové skóre hry. V tejto chvíli je v zákulisí počuť hluk.)

Vedúci: Chlapci, kto k nám prišiel? Vidieť vidieť! Kráska k nám prišla na dovolenku.

V šatách zo žltej bavlny,

Korálky - horský popol na hrudi

Šípkové náušnice do uší

Drahé - pekné vidieť.

Čo si myslíte vy, kto k nám prišiel na zápas „Černý kôň»? ( odpovede detí.)

Hra "Temný kôň"

Čierny kôň". Vychádza na jeseň

jeseň: Ahojte chalani.

Som s každým dobrý, pekný

Zlato, jaspis sa nedá spočítať.

Jablká, šišky, orechy -

Všetko je v mojej hrudi.

Odpovede detí.)

Vedenie

jeseň. Súhlasím.

Vedenie.

jeseň()

takže, prvá otázkaOdpovede detí:hrach. )

druhá otázka. (Odpovede detí:uhorka . )

posledná otázka. Odpovede detí:jablko )

Vedenie. (deti spievajú pesničky Teraz je čas na rozhodujúci zápas, tzv "Preteky o vodcu".

Hra „Preteky o vodcu“

Zaznejú volacie znaky hry „Prípad šťastia“. Hostiteľ otvára výsledkovú tabuľu s nápisom „Pretekajte o lídra“.

Vedenie. Táto hra sa hrá podľa pravidiel prvej hry. Tím má jednu minútu na premyslenie každej odpovede. A jeho tím začína .. Je tím pripravený? ( Odpovede detí:Áno. )

: Prvé tímové otázky

    Ktoré vajce zniesla sliepka Ryaba ako prvé – jednoduché alebo zlaté? (Zlatá.)

    Z akej zeleniny sa vyrába kečup? (paradajka, paradajka)

    Ako sa volá snehulienka? (Snehulienka.)

    Čo pošliapala kobyla v rozprávke „Hrbatý kôň“ (pšenica).

    Polievka s cviklou a inou zeleninou. (boršč.)

    Prirodzený prúd vody, ktorý tečie pozdĺž dláždeného kanála. (rieka)

    Ženích Mukha-Tsokotukha. (Komár.)

    Blízky priateľ Macka Pú. (Prasiatko.)

    Zima a leto v jednej farbe. (smrek)

    Aké kamene nie sú v mori? (suchý)

    Domček pre včely. (úľ.)

    Kto dosiahne kvetinu rýchlejšie - motýľ alebo húsenica? (motýľ.)

    Koho nasledovala Alica do Krajiny zázrakov? (Za králikom.)

    Najodolnejšie zviera, ktoré vydrží bez vody až tri týždne. (ťava)

    Na koho sa cár Gvidon po druhýkrát zmenil? (Pri muche.)

    Čo sa dá uvariť, ale nejesť. (lekcie)

    Prírodný jav charakteristický pre jeseň, keď sa stromy obliekli do svetlých šiat a potom ich zhodili. (pad listov)

    Ktoré slovo má 100 spoluhlások? (stoh)

    Martina migrant? (Áno)

    Kde si kukučka stavia hniezdo? (nikde)

    Kobra je kto? (had)

    Kto má vak pod zobákom? (pelikán)

    Jedlo z kaše alebo pyré zo zeleniny. (zemiaková kaša)

    Hovoriaci vták. (Papagáj)

    Ivanuška sestra. (Alyonushka.)

Otázky pre druhý tím:

    Koľko ľudí ťahalo repku? (Tri.)

    Kto bol Popoluškin koč? (Potkan.)

    Aké bobule sa nejedia? (vlk)

    Najviac veľká mačka. (tiger)

    Zeleninové jedlo. (šalát)

    Typ zrážok typický pre jeseň. (dážď)

    Cibuľový chlapec (Chippolino.)

    Ako sa volal múdry obyvateľ džungle v rozprávke o Mauglím? (Slon Hathi.)

    Závesná hruška, nemôžete jesť. (žiarovka)

    Drevený chlapček. (Pinocchio.)

    Na čom nedala sedieť Máša bear-du? (Na pni.)

    Na akom strome sedí vrana, keď prší? (za mokra))

    S kým sa Kolobok stretol ako prvého? (Zajac.)

    Ktoré zvieratko pomohlo svojmu majiteľovi stať sa markízom? (kat.)

    Najväčšie vodné plochy na Zemi. (Oceány)

    Ktoré slovo má 40 samohlások? (straka)

    Čo bolo použité na otrávenie princeznej v Príbehu mŕtvej princeznej a siedmich bogatýrov? (S pomocou jablka.)

    Ktoré zviera má tašku? (klokan.)

    Môže sa pštros nazývať vtákom? (nie, nevie rozprávať)

    Ako sa volá obydlie zvierat vykopaných v zemi. (Nora)

    Je vrabec sťahovavý vták? (nie)

    Líška hibernuje? (nie)

    Ako sa volá sloní nos, ktorý je zrastený s perou? (kmeň)

    Nie krajčír, ale s ihlami. (ježko)

    Chytajú vážky a motýle. (Net).

Vedenie. Výborne chlapci! Vypočujme si Kereeva Basanga a Markelova Vova.

Sčítacia komisia spočíta výsledky, udelí ceny a diplomy.

Vedenie. Myslím si, že dnes sme nemali žiadnych porazených. Dúfam, že po našej hre si prírodu zamilujete ešte viac vo všetkých ročných obdobiach.

Hra "Temný kôň"

Zaznejú volacie znaky hry „Prípad šťastia“. Moderátor otvára výsledkovú tabuľu s nápisom „ Čierny kôň". Vychádza na jeseň

jeseň: Ahojte chalani.

Som s každým dobrý, pekný

Zlato, jaspis sa nedá spočítať.

Jablká, šišky, orechy -

Všetko je v mojej hrudi.

A keďže som sa dostal k hre „Dark Horse“, odpovede na moje otázky sú v „truhlici“. Bojíš sa so mnou bojovať? ( Odpovede detí.)

Vedenie. Milá jeseň, v hre máme svoje pravidlá. Dohodnime sa: položíte otázku, ktorý tím odpovie správne a tento tím získa bod. A ak odpoveď nepoznajú oba tímy, potom sa ozvú fanúšikovia. Súhlasíš?

jeseň. Súhlasím.

Vedenie. Potom začnite, vyberte svoje „čierne skrinky“.

jeseň(ukáže tímom prvú „čiernu skrinku“ a položí otázku)

takže, prvá otázka: Pomocou predmetu, ktorý je v krabici, sa mladý muž ocitol ako manželka ušľachtilej krvi. Čo tu leží? ( Odpovede detí:hrach. )

To je múdre! Potom počúvajte druhá otázka. (Ukazuje tímom druhú „čiernu skrinku“.) Tu je objekt, ktorý poslúchol radu chytrí ľudia, nechoď na druhú stranu svojho bydliska, pretože mu hrozila strata časti tela. No slabý? ( Odpovede detí:uhorka . )

Správny. No a tu je môj posledná otázka.(Týmom demonštruje tretiu „čiernu skrinku“.) Tu je predmet, ktorý jedna zlá dáma použila, aby pripravila o život mladé dievča. ( Odpovede detí:jablko ) Aké múdre deti! Všetko, čo vedia!

Vedenie.Áno, pani jeseň, naše deti chodia do školy, veľa čítajú, dobre poznajú rozprávky. Pokračujeme v našej hre a vy, jeseň, sa pridajte k publiku. A naše deti vám budú spievať pesničky. (deti spievajú pesničky).

Šťastný prípad

Úlohy: 1) Naučiť študentov získavať vedomosti samostatne;

2) Rozvíjať reč, obohacovať a komplikovať lexikónštudenti; rozvíjať

myslenie, naučiť sa analyzovať, definovať a vysvetľovať pojmy;

3) Formovať a rozvíjať mravné vlastnosti jednotlivca, vštepovať lásku k

povaha, záujem o čítanie.

Vybavenie: interaktívna tabuľa, plagáty s prísloviami, slová Y. Altynsarin,

výstava kníh „Encyklopédie našich žiakov“; atribúty: "sud"

pre loto, loto s číslami.

Priebeh udalosti:

(Zvuky lesa)

učiteľ. Raz v lese došlo k takémuto incidentu ...

Zvieratá sa zhromaždili a začali sa hádať: ktoré z nich je krásne a ktoré inteligentné. Boli rozdelené do dvoch tímov: tí, ktorí sa považovali za krásnych, sa stali jedným a tí, ktorí sa považovali za inteligentných, sa stali druhými. Len jedna opica behala z jedného tímu do druhého.

Zvieratá boli prekvapené: "Opica, prečo bežíš?"

A opica odpovedá: „Som múdra aj krásna. Čo mám teraz rozbiť?" Zvieratá sa teda rozhodli zahrať si hru a zistiť, čo je v živote dôležitejšie: byť krásny alebo chytrý?

Zoznámte sa s našimi priateľmi! (Tímy hráčov sú zahrnuté v triede na hudbu). Takže začíname. Hra pozostáva z piatich hier. Ako hra postupuje, pri každej hre budú vysvetlenia.

Otázky pre prvý tím:

    Zviera nazývané loď púšte. (Ťava.)

    Vtáčik je opatrovateľkou lesa. (Ďateľ.)

    Je veľryba ryba? (Nie, cicavec.)

    Ktorý vták má krásu v chvoste? (Páv.)

    Malý kôň. (Poník.)

    Ktorý vták kladie vajíčka do cudzích hniezd? (Kukučka.)

    Ozbrojené ryby. (Mečiar.)

    Ktoré zvieratá nosia potravu na chrbte? (Ježko.)

    Najnežravejší hmyz? (Vážka.)

    huba, ktorá má spoločný názov so zvieraťom. (Fox.)

    Koľko uší majú spolu tri deti? (Šesť.)

    Auto má motor, ale človek? (Srdce.)

Otázky pre druhý tím:

    Aké zviera nám dáva koumiss? (Kôň.)

    Zver je správcom lesa. (Vlk.)

    Strom, ktorý dáva zdravá šťava. (Breza.)

    Vereshchunya je biela-sided, ale jej meno je ...? (Straka.)

    Ktoré vtáky nevedia lietať, ale dobre plávať? (Tučniaky.)

    Ryba je nástroj. (Ryba - píla.)

    Delfín je ryba? (Nie, cicavec.)

    Najpracovitejší hmyz. (Mravce.)

    Malý jeleň. (Jeleň pižmový.)

    Čo je uprostred kapusty? (Peň.)

    Ako sa volá pruhovaný africký kôň? (Zebra.)

    Kto nesie dom na chrbte? (Slimák.)

Hra dva "Problémy zo suda." Na druhej strane si každý tím vyžrebuje loto zo „sudu“ s číslom otázky a odpovie na ňu. 1 minútu na premyslenie odpovede. Diskusia prebieha v tíme a jeden z hráčov odpovie podľa uváženia kapitána tímu.

    Čo jedia pandy? (Bambus.)

    Na čo slúži veveričí chvost? (Slúži ako "kormidlo" pri lietaní.)

    Svietia hviezdy cez deň? (Áno.)

    Čo spája tieto rozdielne zvieratá: krokodíl, kura, tučniak? (Znášanie vajec na chov.)

    Aký je najväčší cicavec? (Veľryba.)

    Najmenší vták na svete? (Kolibřík.)

    Jedno vajce sa varí 4 minúty. Ako dlho trvá varenie 4 vajec? (4 minúty.)

    Na lane je 5 uzlov. Na koľko rovnakých častí rozdelili tieto uzly lano? (6.)

    Aký vták spí pod snehom? (Teterev.)

    Ak moriak váži 5 kg stojaci na jednej nohe, koľko bude vážiť stojaci na dvoch nohách? (5 kg.)

Hudobná pauza (deti si pripravia hudobné číslo - pieseň.)

Hra tri "Ty mne - ja tebe." Chalani si dopredu pripravujú otázky podľa počtu hráčov.

Hra štyri - "Dark Horse". Znie hudba. Vchádza hosť s čiernou skrinkou v rukách. Musíte uhádnuť, čo je v čiernej skrinke. Ak hráči uhádli správne z prvej rady, tím získa 5 bodov, z druhej rady - 4 body atď.

Hosť. V čiernej skrinke je položka, o ktorej hovoria:

    Učí, ako správne používať slová.

    Učí, ako správne písať.

    Študentovi to rozširuje obzory.

    Vysvetľuje pojem nové slová.

    Deje sa to v angličtine, kazaštine, ruštine. (Slovník.)

Hra 5 "Otestujme si svoje vedomosti." Za každú správnu odpoveď 1 bod.

Otázky pre prvý tím:

    Prezident našej republiky...

    Republikové symboly.

    Deň republiky.

    Kniha, kde sú napísané základné zákony našej republiky.

    Koľko dní v jednom týždni?

    Znížiť, odpočítať, ...?

    Koľko samohlások je v abecede?

    Ktoré písmená nepredstavujú zvuky?

    Vždy jemné zvuky.

    Časť slova, ktorá nasleduje po koreni.

    Ako sa píšu vlastné mená?

    Ako sa volajú podstatné mená, ktoré odpovedajú na otázku Kto?

    Pomenujte medziľahlé strany horizontu.

    Nadzemné orgány rastlín.

    Kto sú predátori?

    Aký druh lovu je povolený kedykoľvek počas roka. (Fotografie.)

Otázky pre druhý tím:

    republika, v ktorej žijeme.

    Hlavné mesto republiky.

    Deň nezávislosti.

    Nový rok podľa moslimského kalendára.

    Kazašské národné jedlo.

    Koľko hodín za jeden deň?

    Termín, termín, ...?

    Koľko písmen je v abecede?

    Koľko samohlások?

    Vždy tvrdé zvuky.

    Ako sa prenášajú slová?

    Časť slova, ktorá je pred koreňom.

    Časť reči, ktorá odpovedá na otázky Kto? Čo?

    Pomenujte strany horizontu.

    Pohľad na objekt zhora.

    Podzemný orgán rastlín. (Root.)

Zhrnutie udalosti.

učiteľ. Ďakujem za hranie! Páčila sa vám? Čo nové ste sa naučili? Čo by ste opici poradili, do akého kolektívu by sa mala dostať – k „chytrej“ alebo „krásnej“?

Jeden múdry muž povedal: „Je hlúpe rešpektovať ľudí len pre ich dobrý vzhľad ak za ňou nie je ani inteligencia, ani láskavosť. Štipendium, dobrý chov, vynikajúce duchovné vlastnosti - to je to, čo treba ctiť a rešpektovať. Ako rozumiete týmto slovám?

Plagáty na tabuli s prísloviami: Zoznámte sa podľa oblečenia - odíďte rozumom. Lepší učenec ako pozlátený. Myseľ a zdravie sú to najcennejšie.

Čo nás tieto príslovia učia? Je ešte veľa otázok, na ktoré musíme ešte odpovedať. A náš najlepší priatelia- knihy. (Zobrazujú sa všetky druhy encyklopédií.)

Chcem našu hru ukončiť slovami Y. Altynsarina: „Keď uvidíte svetlo vedomostí, deti, ponáhľajte sa do školy. V pamäti pevne, navždy, uložte to, čo čítate. Prípad pôjde dobre, radosť bude dvojnásobná. Vedzte, že negramotní blúdia ako slepci v tme.“

Základná škola Karasu

Intelektuálna hra

učiteľ Základná škola: Nurusheva A.K.

2014-2015 akademický rok

Tatyana Efimová
Scenár hry "Prípad šťastia"

Záverečná lekcia o kognitívnom rozvoji v prípravnom kurze skupina: « Šťastný prípad» .

Materská škola №12 "Planéta detstva" Pokhvistnevo, región Samara opatrovateľka: Efimová T. A.

Záverečná lekcia o kognitívnom vývoji v prípravná skupina.

Predmet spoločné aktivity učiteľ a deti: hra « Šťastný prípad» .

Vek: prípravný.

Smer vývoja: kognitívny vývoj.

Integrácia vzdelávania regiónoch: "Kognitívny vývoj", « Vývoj reči» , "komunikácia", « Fyzický vývoj» , "Umelecké a estetické".

Úlohy. kognitívny vývoj. vychovávať deti k živlom ekologická kultúra, láska k prírode, ľudský prístup k živému. Naučiť deti používať základný vyhľadávač činnosť: prijímať a stanovovať samostatne kognitívne úlohy, využívať rôzne cesty overovanie viet experimenty a uvažovanie. Rozvíjať u detí zvedavosť, túžbu hlbšie poznať javy prírody, záujem o osvojenie si metód poznania. Reč rozvoj: Naučte sa jasne formulovať myšlienku a správne odpovedať na položené otázky. Podporovať rozvoj flexibility a logického myslenia, schopnosť dokázať správnosť zovšeobecnení. Aktivujte sa v reči slová: zážitok, kvapkadlo, protalnik, bokogrey, používajte aj zovšeobecňujúce slová. Fyzické rozvoj: Naučte sa koordinovať svoje pohyby s tlieskaním rúk. Umelecké a estetické rozvoj: naučiť sa koordinovať pohyby s hudbou.

Priebeh hry.

Vážení hostia! Vážení hráči! Dnes hráme hru « Šťastný prípad» . Dovoľte mi predstaviť dva tímy hráčov. Po mojej pravici je tím "Slnko", vľavo "Mravce". pravidlá hry: za správnu odpoveď získate 1 bod, ak jeden tím neodpovie správne, tak otázka pripadne druhému tímu. Odpovede spoluhráčov môžete doplniť. Pre úspešné hry musí vybrať porota. (Môžu to byť rodičia alebo iní dospelí).

Prvá hra "Koho sú to básne?".

Otázka: Každému tímu prečítam štvorveršie od jedného zo známych ruských básnikov. Ako sa volá básnik a báseň, z ktorej sú tieto riadky. 1. Tu je sever, dobieha oblaky, Dýchol, zavýjal, a teraz ona sama, Zimná veštkyňa prichádza! "zima" A. S. Puškin.

2. Svetlá nadýchaná snehová vločka biela, aká čistá, aká odvážna! "Snehová vločka" K. Balmont.

3. Zelená sa tráva, Slnko svieti, Lastovička s jarou, V baldachýne k nám letí! "Country Song" A. Pleščejev. 4. Zima nie je bezdôvodne nahnevaná, jej čas uplynul - Jar klope na okno a poháňa z dvora. "Jar" F. Tyutchev.

Druhá hra "Otázka odpoveď".

Tímové otázky "Mravce".

1. Aké vtáky letia na juh v krásnom kline? (žeriavy). 2. Kde miznú motýle na jeseň? (Mnohí zomierajú, iní sa skrývajú v kôre a prasklinách). 3. Čo, stratí los každú zimu? (Rohy). 4. Ako sa medzi ľuďmi volá február? (bokogrey). 5. Aké je najväčšie zviera na zemi? (Modrá veľryba). 6. Ako sa volá zimný fenomén prírody "snehový prach s vetrom"? (Blizzard). 7. Ako v regióne Orenburg volajú "soľné mesto"? (Sol-Iletsk). 8. Prečo bola soľ v minulosti veľmi drahá? (Soľ bolo veľmi ťažké získať, takže bola veľmi drahá). 9. Ako vyzerá sneh ako kožuch? (zohrieva zem, rastliny). 10. Ktoré zo zvieratiek žije šesť mesiacov bez obeda? (medveď).

Tímové otázky "Slnko".

1. Ako ľudia volajú marec? (kvapkanie, protalnik). 2. Prečo sa soľ rozprestiera na farmách hospodárskych zvierat a v lesoch? (Zvieratá potrebujú soľ na metabolizmus). 3. Ktoré zviera si mení kožuch 2-krát do roka? (zajac). 4. Aký je úplne prvý jarný kvet? (snežienka). 5. Ktoré stromy majú čierne bobule? (cherryomukha, arónia) . 6. Aká je najnebezpečnejšia jedovatá huba? (smrteľná čiapka). 7. Prečo dostal hýľ svoje snežné meno? (iba zimy). 8. Aké je najmenšie zviera na zemi? (kolibrík). 9. Ktoré zvieratko spí celú zimu hlavou dolu? (netopier). 10. Listy ktorého stromu zožltnú ako prvé? (Pri breze).

Zábavná minúta. Tancujte "Ty, mám zvoniace dlane ...". (Chlapci z oboch tímov pozývajú dievčatá zo súperových tímov).

Tretia hra "Problémy zo suda"

Každý tím vyberie dva malé sudy z malého suda a postupne odpovie na 2 otázky.

1. Prečo zajac nepadá cez sneh? Odpoveď. Pri zajačích labkách je podošva v zime obrastená hustou a jemnou srsťou. Oblečené s takou plstenou podložkou sú prsty labiek silne posunuté od seba. Takže zajac dostane vlastné lyže. 2. Tím "Slnko" vytiahne sud s podkovou « Šťastný prípad» a dostane cenu. 3. Hádajte, ktoré zviera Hovoria: "Beh do kopca az hory salto" a prečo? Odpoveď. Zajac má krátke predné nohy a dlhé zadné nohy. Pre zajaca je pohodlné behať do kopca a z hory zajac prevráti kotrmelec nad hlavou. 4. Tím "Mravce" vytiahne sud s podkovou « Šťastný prípad» a dostane cenu. 5. Dokážte pomocou skúseností, či vzduch zaberá priestor? Cieľ. Ukážte v laboratóriu, že vzduch zaberá priestor. Materiály. Dvojlitrová misa, prírodný korok, priehľadné sklo. Uskutočnenie experimentu s dieťaťom. . Proces. Dieťa naleje pol misky vody. Hodí korok do vody. Plávajúci korok prikryjeme pohárom. Ponorí pohár do vody. Výsledok. Časť vodnej hladiny, na ktorej pláva korok, je ponorená spolu so sklom. Záver. Vzduch v pohári nedovolí vode naplniť pohár, a preto voda pokrytá pohárom spolu s plávajúcim korkom klesá pod hladinu vody v miske. 6. Počas pešieho výletu sa všetka soľ náhodne rozpadla a zmiešala s pieskom. Aké je východisko z takejto situácie? Cieľ. Ukážte odparovanie soli v laboratórnych podmienkach. materiálov: soľ, piesok, voda, liehová lampa, nádoby, banka, lievik, filter. Uskutočnenie experimentu s dieťaťom. (Dieťa hovorí celý proces). Proces. Dieťa zmieša piesok so soľou, naplní vodou a zamieša. Soľ sa dobre rozpúšťa vo vode. Opatrne sceďte roztok cez filter do banky. Potom naleje roztok do železnej nádoby a učiteľ ho položí na zapálenú liehovú lampu. Výsledok. Roztok sa zahreje do varu a odparí sa.

Záver. Voda sa odparila a soľ zostala na dne nádoby.

Štvrtá hra "Černý kôň". Teraz vás príde navštíviť rozprávkový hrdina, ktorý všade strká nos. Kto je on? (Pinocchio). Pinocchio víta deti a hrá sa s nimi vonku "Živý a neživý". (Rozprávkový hrdina a vonkajšia hra môže byť ľubovoľná podľa uváženia pedagóga).

Piata hra "Preteky o vodcu". Pinocchio po hry vytiahne z vrecka papierik. Hovorí deťom, že keď sa prechádzal parkom, videl na strome visieť leták s oznamami. Žiada o pomoc pri ich riešení.

Tajomné reklamy.

1. Príďte ma navštíviť! Nemám adresu. Vždy nosím svoj dom so sebou. (korytnačka). 2. Priatelia! Kto potrebuje ihly, kontaktujte ma. (ježko). 3. Unavený z plazenia! Chcem vzlietnuť. Kto požičia krídla? (had). 4. Pomôžem každému, kto má pokazený budík. (kohút). 5. Prosím, zobuď ma na jar. Poď s medom. (medveď). 6. Niečo sa stalo veľmi nudným vyť na Mesiac sám. (Vlk).

1. Tomu, kto nájde môj chvost! Nechajte to ako pamiatku. Úspešne pestujem nový! (Jašterica). 2. Čakám na priateľa 150 rokov! Postava je pozitívna. Jedinou nevýhodou je pomalosť. (korytnačka). 3. Všetci, všetci, všetci! Kto potrebuje rožky, ozvite sa mi raz ročne. (los). 4. Učím všetky vedy! Od kurčiat krátky čas Robím vtáky. Upozorňujeme, že vyučovanie prebieha v noci. (sova). 5. Som najčarovnejšia a najpríťažlivejšia! Koho chceš oklamať, budem ti krúžiť okolo prsta. Vzhľadom na toto všetko vás žiadam, aby ste ma volali krstným menom a priezviskom. (Lisa Patrikeevna). 6. Pomôžem láskavým a osamelým vtákom nájsť si rodinu šťastie! Vyliahni moje kurčatá! Nikdy som nezažila materinské city a ani nezažijem. želanie šťastie v osobnom živote. Ku-ku! Zhŕňa porota. Vyhralo priateľstvo. Odovzdávanie cien. Piesňové vystúpenie detí "Dom pod modrou strechou".

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia obce Plavský okres "Stredná škola Molochno-Dvorskaya"

Hra

"Prípad šťastia"

starší poradca

Kuzovková Nadežda Aleksejevna

apríla 2015

Vzdelávacie úlohy:

1) Prispieť k rozšíreniu obzorov študentov;

2) Rozvíjať kognitívny záujem;

3) Prispieť k vytvoreniu aktívneho oddychu pre deti;

Priebeh hry: Deti sú rozdelené do 2 tímov, vyberú si kapitána, pomenujú tím a vyberú motto. Na hudbu z programu "Happy occasion"

Snímka č. 1 tímy zaujmú svoje miesta. Otázky sa postupne dávajú každému tímu. Porota určí počet bodov na výsledkovej tabuli.

Snímka číslo 2 1 hra. "Ďalej, ďalej."

Táto hra sa hrá rýchlosťou. Do 2 minút musíte odpovedať na maximálny počet otázok.

Snímky 3-5 Otázky pre 1 tím:

  1. Plešatý kvet vo vetre? ( púpava)
  2. Zberová kosačka. (Seno)
  3. Vodné vtáctvo s dlhým krkom. ( labuť)
  4. Oblečenie na zemiaky. ( uniforma)
  5. Hlava kapusty. ( hlávka kapusty)
  6. Starý ruský názov pre decemberŠtudent, zamrač sa)
  7. Stroj času. (sledovať)
  8. atramentová škvrna ( Blot)
  9. Veľmi chladná zbraň pre yardovú hru. ( snehová guľa)

10) Ozdoba uší, ktorú milujú aj muži. ( náušnice)

11) Zubná pasta pre celú rodinu. ( Aquafresh)

12) Morský živočích, ktorý sa pokúša rozprávať s osobou ( delfín)

13) Čo ide bez pohybu. (čas)

14) Nesmrteľný hrdina v ruských rozprávkach. ( Koschey)

15) Ako sa volal pes v rozprávke "Turnip" ( chyba)

16) Hneď prvý mesiac v roku. ( január)

Snímky 6-8 Otázky 2 tím.

  1. Nápoj, ktorý sa vozí okolo stola. (Čaj)
  2. Všetkých obľúbený motýľ. ( mol)
  3. Zviera, ktoré nikdy nespí. ( delfín)
  4. Čokoláda, z ktorej je to vidieť. ( Mliečna dráha )
  5. Priateľka Malvína. (Pierrot)
  6. Otočí slnečnica hlavu na sever? ( nie)

7) Rozprávkový fúzatý trpaslík. ( trpaslík)

8) Kráľovná je na záhone. ( ruža)

9) Znak na morskej čiapke bez štítu. ( Kotva )

10) Vtip pred rozprávkou. ( hovorí)

11) Dlhoveký vták. ( papagáj, vrana)

12) Z okvetných lístkov tohto kvetu sa vyrába džem. ( ruža)

13) Ktorý vták má v mene číslo? ( Swift)

14) Existuje veľa vlákien, ale nemôžete navinúť loptu? ( pavučina)

15) Negramotný, ale celý život píše. ( Ceruzka)

16) Veľmi milujú mladého muža, ale bijú ho, donekonečna ho bijú. ( lopta)

Snímka 9 Hudobná pauza. (Počas výpočtu bodov za 1 hru deti počúvajú pieseň a spievajú)

Hra snímka číslo 10 2. "Problémy zo suda."

Vedúci má sud (box). Obsahuje sudy s číslami z lotérie. Ku každému tímu pristupuje asistent facilitátora a účastníci striedavo vyťahujú súdok s číslom zodpovedajúcim otázke.

otázky:

1) Ako sa volali 3 medvede z rozprávky Leva Tolstého „Tri medvede“?(Michail Potapych, Nastasya Petrovna, Mishutka)

2) Vymenujte 3 ruských epických hrdinov.(Ilya Muromets, Dobrynya Nikitich, Alyosha Popovich)

3) Pridajte predložku k dvom notám a okamžite budete počuť pípnutie. Čo to je?(siréna)

4) Prečo sa mačka tak často umýva?(Mačka neolizuje špinu, ale vôňu.)

5) Pomenujte karikatúru, v ktorej veľký hrdina dobehne malého a zároveň vždy zlyhá.("Počkať na to!"

6) 2 otcovia, 2 synovia, 2 matky a 2 dcéry. Koľko ľudí je v rodine? 6)

7) Prečo majú mačky fúzy? (Pomocou fúzov rozpoznáva predmety na diaľku. Fúzy sú veľmi citlivé: niečoho sa dotkli, dotkli sa a zviera to pomocou fúzov okamžite cíti.)

8) Letel kŕdeľ vtákov, 2 vtáky vpredu, 2 vtáky vzadu, 2 vtáky po stranách. Koľko vtákov lietalo v kŕdli? 4)

9) 5 ľudí hralo šach. Každý hral s každým 1 krát. Koľko zápasov sa celkovo odohralo? 10 )

10) Čo povieme uprostred hodiny? ( písmeno "o")

11) Slovo zo 6 písmen, z ktorých 3 sú „g“ ( bzučanie)

12) Pomenujte slovo pozostávajúce zo 7 písmen, v ktorom je len jedna samohláska, všetky ostatné sú spoluhlásky. (špliechať)

13) Šťastná udalosť: tím získa cenu - 5 bodov.

14) Aký druh vtáka je biely aj čierny. ( labuť)

snímka číslo 11 Hudobná pauza.

Snímka číslo 12 3 hra "Ty - mne, ja - tebe"

Členovia tímu si navzájom kladú otázky, ktoré si vopred pripravili. Zúčastňujú sa aj diváci.

Snímka №13 -16 "Zápas veliteľa"

(Otázky na veliteľov. Kto odpovie rýchlejšie a správne.)

1) Kopec v močiari. ( náraz)

2) Ryby s červenými plutvami. ( Rudd)

3) Hovorte sami so sebou. ( monológ)

4) Chlapec námorník. ( Palubný chlapec)

5) Dcéra vnučky. (pra-pra vnučka)

6) Hrací automat a klavír ich majú. ( kľúče)

7) Obranca vlasti. ( vojak)

8) Topánky vojaka bez šnúrok. (čižmy)

9) Súkromne v šachu. ( pešiak)

10) Trojuholníkový šál. ( Klondike)

11) Datura tráva. (Belena)

12) Večera. ( večera)

13) Láska k vlasti. ( vlastenectvo)

14) Slávnostný sľub bojovníka. ( prísaha)

15) Muž s niekým spoločný názov. ( menovec)

snímka číslo 17 Hudobná pauza.

Snímka číslo 18 4 hra "Preteky o vodcu"

Oba tímy odpovedajú naraz. Kto odpovie rýchlejšie.

Snímka 19-22

1) Kŕdeľ rýb. (nevyžiadaná pošta)

2) Krúpy, olúpané z prosa. ( proso)

3) Spí včela v zime? ( nie)

4) Pruhovaný príbuzný veveričky. ( Chipmunk)

5) Otáčajú vtáky vajcia v hniezde? ( nie)

6) Taška školáka a vojaka. ( batoh)

7) Názov ktorej zeleniny pripomína hudbu. ( fazuľa)

8) Čo mal Kocúr vo vreci, keď chytal zajace? ( otruby)

9) Kto vládol krajine, kde žil Chippolino. ( citrón)

10) Dlhý a flexibilný lov rýb. (Rybársky prút)

11) Oči domu. (okno)

12) Súťaž rytierov. ( turnaj)

13) Aká poznámka sa dáva do polievky. ( soľ)

14) Veľa zubov, ale nič neje. ( hrebeň)

15) Dievča s modré vlasy. (Malvína)

16) Zber obilia.(Úroda)

17) Vták je symbolom temnoty. ( sova)

18) Modrá divoký kvet. ( nevädza)

19) Rozprávková hostina. ( sviatok)

Porota zhrnie hru. Víťazný tím získa ceny.

Náhľad:

Ak chcete použiť ukážku prezentácií, vytvorte si účet ( účtu) Google a prihláste sa: https://accounts.google.com


Popisy snímok:

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia obce Plavský okres "Molochno-Dvorskaya stredná škola" Šťastný prípad

Otázky pre 1 tím: 1) Kvet, ktorý vo vetre olysáva. púpava 2) Žatva kosačka. 3) Vodné vtáctvo s dlhým krkom. seno labuť

Otázky pre 1 tím 4) Kapustová hlava. 5) Stroj času. 6) Ozdoba do uší, ktorú milujú aj muži. náušnice hlavy hodiniek

Otázky pre 1 tím 7) Atramentová škvrna. 8) Okrajové zbrane pre hru na dvore. 9) Meno psíka v rozprávke "Turnip". škvrna snehová guľa Bug

Otázky pre 1 tím 10) Zubná pasta pre celú rodinu. 11) Morský živočích, ktorý sa snaží rozprávať s človekom. 12) Nesmrteľný hrdina v ruských rozprávkach. aquafresh Koschey Dolphin

Otázky pre 1 tím 13) Hneď prvý mesiac v roku. 14) Nápoj, ktorý sa vozí okolo stola. 15) Zviera, ktoré nikdy nespí. januárový čaj delfín

Otázky pre 2. tím Piera milkyway mol 1) Priateľ Malvína. 2) Motýľ všetkými nemilovaný. 3) Čokoláda, z ktorej to vidíte.

Otázky 2 tím trpasličia kotviaca ruža 4) Úžasný fúzatý trpaslík. 5) Kráľovná je na záhone. 6) Znak na morskej čiapke bez štítu.

Otázky 2 pre tím papagáj, vrana hovorí ruža 7) Dlhoveké vtáky. 8) Vtip pred rozprávkou. 9) Džem sa vyrába z okvetných lístkov tohto kvetu.

Otázky 2 tím swift pencil web 10) Ktorý vták má v mene číslo? 11) Existuje veľa vlákien, ale nemôžete navinúť loptu. 12) Negramotný, ale celý život píše.

Otázky 2 tímová lopta netopier labuť 13) Veľmi milujú mladého muža, ale nekonečne ho bijú. 14) Toto zviera spí celú zimu hore nohami. 15) Tento vták je biely aj čierny.

Hudobná pauza.

2 hru. "Problémy zo suda."

Hudobná pauza

Hra 3 "Ty - mne, ja - tebe"

"Zápas veliteľa"

Kto je rýchlejší? tussock rudd mačiatko 1) Kopec v močiari. 2) Ryby s červenými plutvami. 3) Aké dieťa sa narodí s fúzmi?

Kto je rýchlejší? 4) Chlapec námorník. 5) Dcéra vnučky. 6) Hrací automat a klavír ich majú. kabínkový chlapec pravnučka kľúče

Kto je rýchlejší? 7) Obranca vlasti. 8) Topánky vojaka bez šnúrok. 9) Súkromne v šachu. čižmy vojaka pešiaka

Kto je rýchlejší? 10) Trojuholníkový šál. 11) Datura tráva. 12) Večera. šatka sliepka večera

Kto je rýchlejší? 13) Kto si nezmáča vlasy v daždi? 14) Slávnostný sľub bojovníka. 15) Kto sa bezhlavo vrhá do práce? holohlavý potápač

Hudobná pauza.

Hra 4 „Preteky o vodcu“

Ktorí tím odpovie rýchlejšie 1) Kŕdeľ rýb. 2) Krúpy, olúpané z prosa. 3) Rozprávková hostina. spoločné prosové hody

Čí tím odpovie rýchlejšie 4) Pruhovaný príbuzný veveričky. 5) Otáčajú vtáky vajcia v hniezde? 6) Taška školáka a vojaka. chipmunk žiadny batoh

Čí tím odpovie rýchlejšie 7) Ktorý názov zeleniny pripomína hudbu? 8) Čo mal Kocúr vo vreci, keď chytal zajace? 9) Kto vládol krajine, kde žil Chippolino? fazuľa otruby Citrón

Čí tím odpovie rýchlejšie 10) Dlhé a flexibilné lovy rýb. 11) Oči domu. 12) Súťaž rytierov. turnaj v okienku s udicou

Koho tím odpovie rýchlejšie 13) Aká poznámka sa dáva do polievky? 14) Veľa zubov, ale nič neje. 15) Dievča s modrými vlasmi. soľný hrebeň Malvína

Čí tím odpovie rýchlejšie 17) Zber obilia. 18) Vták je symbolom temnoty. 19) Modrý divoký kvet. zber sova chrpa

Zhrnutie

Ďakujem za tvoju pozornosť!


Súťažný herný program v 3. až 4. ročníku „Šťastná šanca“

Ciele a ciele:

Rozvoj kognitívnych schopností, logického myslenia a vynaliezavosti mladších žiakov;

Vychovávať zmysel pre kolektivizmus, úctu k spolužiakom, starším aj mladším.

Vyučovaciu hodinu možno stráviť s triednym učiteľom paralelnej triedy. Potom sa z tried vytvoria tímy „odborníkov“ a zvyšok žiakov bude fanúšikom.

Ak triedna hodina prebieha v jednom triednom kolektíve, učiteľ pomáha deťom vytvárať tímy.

Pripravte si miestnosť vopred - je potrebné, aby tímy sedeli oproti sebe; pripravte 2 stoly, lepiacu pásku a nožnice, obálky s úlohami pre tímy, zvlášť vytlačte otázky pre hostiteľa pre každú hru.

Môžete pozvať školského knihovníka a dať mu slovo počas hry.

Hudobný sprievod- zvukové nahrávky ľubovoľnej pomalej hudby.

Popis triedy

Učiteľ: Naše stretnutie je nezvyčajné. chlapci na dnes triedna hodina priateľstvo a vynaliezavosť budú veľmi potrebné, logické myslenie a znalosti, vynaliezavosť a vynaliezavosť.

Začnime našu hru. Je to trochu ako slávna televízna hra Lucky Chance. Nechajte pravidlá trochu zmeniť, ale vidíte, toto je váš " Šťastný prípad» - ukázať vedomosti a zručnosti, priateľstvo a zábavu.

Každý tím dostane otázku. Prvý študent, ktorý odpovie na otázku, sa stáva kapitánom tímu.

1. Čo je v melóne, paradajke, uhorke, ale nie v melóne a tekvici? (Písmeno "R".)

2. Predstavte si, že ste vlakvedúci. Vlak prepravuje 1200 krabíc. Každá krabica obsahuje 100 krabičiek. Každá krabica obsahuje pár topánok. Koľko rokov má dirigent? (Odpoveď môže byť akákoľvek, ale vtipná)

Učiteľ: Takže sú kapitáni. Teraz môžete spustiť hru. Pred začiatkom hry vám predstavím našich rozhodcov. Učiteľ predstaví pozvaných hostí.

1. hra. "zahrievanie"

Učiteľ: Za 1 minútu musí každý tím odpovedať na maximálny počet otázok. Za každú správnu odpoveď dostane jeden bod.

Otázky pre 1. tím

Kotúľal loptu, kým sa nestal ponožkou. (Clew)

V ktorej rozprávke chodí dievča v zime trhať kvety? ("12 mesiacov")

Môže sa pštros nazývať vtákom? (nie)

Trpaslík posunul fúzy a majiteľ vošiel do domu. (kľúč)

Dvaja hrali šach 4 hodiny. Ako dlho každý hráč hral? (4 hodiny)

Ako sa volá vnučka Santa Clausa? (Snehulienka)

Mnohí sú ľudia, jeden je... (Muž)

Vtáčí domček. (Hniezdo. Možná možnosť - vtáčia búdka)

Prefíkané zvieratko s nadýchaným červeným chvostom. (líška)

Aká veta končí list? (Zbohom)

Obchádzajú sa električky stojace na zastávke spredu alebo zozadu? (predná strana)

Ktorý ľudský orgán sa nazýva „motor“? (Srdce)

Lekár, oceliar, predavač - toto je...? (Profesie)

Je tučniak vták? (Áno)

Aký kvet je považovaný za symbol Japonska? (chryzantéma)

Žiť a učiť sa)

Ktorý vták z našich lesov najlepšie napodobňuje vtáčie hlasy? (Starling)

Kto je viac, dievčatá alebo deti? (deti)

Bežať plnou rýchlosťou znamená... (rýchlo)

Medonosná rastlina je ... (Lipa)

Otázky pre 2. tím

Nelieta, nespieva, ale kluje. (ryby)

Malé labky a škrabance na labkách. (mačka)

Ako sa volala Pierova snúbenica? (Malvína)

Osoba, ktorá žije v blízkosti. (sused)

Hmyz, ktorý produkuje med. (včela)

V ktorej knihe S. Marshak hovoril o obyvateľoch zoo? ("Deti v klietke")

Miesto, kde rastie zelenina. (záhrada)

Maliny, čučoriedky, egreše sú ... (Bobule)

Ako vyzerá polovica jablka? (Na druhú polovicu)

Obchádza sa trolejbus alebo autobus stojaci na zastávke spredu alebo zozadu? (za)

Je ich dvadsať. (prsty)

Ovca, zajac, slon - to je ... (Zvieratá)

Čo stratí los každú zimu? (Rohy)

Aký kvet je považovaný za symbol Ruska? (harmanček)

S príletom ktorých vtákov veria, že prišla jar? (veže)

Merajte sedemkrát a raz... (Odrezať)

Čo je viac, jablká alebo ovocie? (ovocie)

Oklamať hlavu iného znamená ... (klamať)

Ktorý strom dáva sladkú šťavu? (Maple) Zhrnutie.

Hra 2 "Dark Horse"

učiteľ: Náš hosť má knihy veľmi rád a učí nás ich milovať. Jej tvorba je spojená s knihou. Často sa na ňu obraciame s prosbou o pomoc a vždy nám rada pomôže. Toto je naša školská knihovníčka - ... Prišla za nami so svojimi úlohami, aby zistila, kto z vás pozná rozprávky najlepšie zo všetkých.

knihovník: Akú rozprávku teraz čítam?

Čítajú sa úryvky z rôznych rozprávok. Každý tím musí uhádnuť názov knihy alebo rozprávky a autora tohto diela. Zhrnutie.

3. hra. "Jedným slovom"

Pohár a nôž sú ... (riad).

Zima a leto sú ... (ročné obdobia).

Metre a litre sú ... (systém merania).

A a K sú ... (písmená).

Tulipán a ruža sú ... (kvety).

Minúta a rok sú ... (čas).

Štvrtok a piatok sú ... (dni v týždni).

Uhorka a repa sú ... (zelenina).

Sever a západ sú ... (hlavné strany).

Kapor a šťuka sú ... (ryby).

Futbal a dáma je ... (hra).

Valenki a papuče sú ... (topánky).

Srdce a obličky sú ... (orgány).

Skriňa a stolička sú ... (nábytok).

Volga a Oka sú ... (rieky).

Slivka a jablko sú ... (ovocie).

Klavír a husle sú ... (hudobné nástroje).

Píla a sekera sú ... (náradie).

Zebra a medveď sú ... (zvieratá)

Kastról a šálka sú ... (riad). Zhrnutie.

4. hra. "Hádaj"

Každý tím dostane rôzne otázky rýchlym tempom v poradí podľa priority, tím, ktorý na otázku odpovedal, vyhráva. viac otázky. Otázky môžu byť na vynaliezavosť a vynaliezavosť. Za každú správnu odpoveď tím získava dva body.

Čo nemá začiatok ani koniec? (V kruhu)

Ako pomenovať päť dní v týždni za sebou bez toho, aby ste povedali ich mená? (Predvčerom, včera, dnes, zajtra, pozajtra)

Čo sa stane so strakou, ak bude žiť dva roky? (Bude žiť tretí rok)

Aké jedlá nemôžu jesť nič? (z prázdnoty)

Na aký strom pristane vrana, keď prší? (za mokra)

Hlavný hrdina knihy, ktorý dostal veľmi vtipné meno lebo spadol zo stola. (čeburaška)

S pomocou tohto predmetu môžete vyrábať úžasné veci a dokonca zabíjať zlú "dlhú pečeň" z ruských rozprávok. (ihla)

Ktorý z obyvateľov močiara sa stal ženou princa? (žaba)

Meno chlapca, ktorého uniesli divé labute. (Ivanuška)

Akú látku nemožno použiť na šitie košele? (zo železnice)

Ktoré tri čísla po sčítaní alebo vynásobení dávajú rovnaký výsledok? (1, 2 a 3)

Ktoré mesto krváca? (cez Viedeň)

Dub rastie. Má 12 konárov, 52 konárov, každá vetva má 7 listov. Čo to je? (Rok, mesiace, týždne, dni)

Pomenujte slová, v ktorých sa štyrikrát vyskytuje písmeno „t“. (Stratostat, certifikát)

Kde platíme peniaze, aby nám niečo zobrali? (v holičstve)

Ktoré sloveso má 100 záporov? (Pri slovesu "stonanie")

Ktoré ženské meno pozostáva z dvoch písmen, ktoré sa opakujú dvakrát? (Anna)

Ktoré vtáčie meno pozostáva zo štyroch desiatok rovnakej samohlásky? (straka)

Ktoré lesy nemajú zver? (V stavebníctve)

Bez čoho sa nezaobídu matematici, bubeníci a dokonca aj poľovníci? (Žiadny zlomok)

Čo patrí vám, ale iní to využívajú viac ako vy? (Názov)

Kedy má človek toľko očí, koľko dní v roku? (druhý január)

Kto nosí na hlave les? (Jeleň)

Kto má oči na nohách, peklo na chrbte? (slimák)

Ty a ja a sme s vami! Koľko nás je? (Dva)

Ak kura stojí na jednej nohe, váži 2 kg. Koľko bude vážiť kura, ak bude stáť na dvoch nohách? (2 kg)

Čo bolo „zajtra“ a čo bude „včera“? (dnes) Zhrnutie.

5. hra. "Najmúdrejší"

Ktorý z tímov v určitom čase, napríklad za 3 minúty, stihne odpovedať veľká kvantita otázky správne.

Otázky pre 1. tím

Ktorý slon nemá chobot? (šach)

Čo je to krídlo bez peria? (lietadlo)

Vodič auta. (šofér)

Pite biela farba užitočné pre deti aj dospelých. (mlieko)

Nástroj na rezanie. (Sekera)

Hustý les. (Húšť)

Silný vietor so snehom. (Snehová búrka alebo snehová búrka)

Prikrývka na stole. (obrus)

Domovník. (Pes)

Zamknú dvere alebo trezor. (Zamknúť)

Postava bez rohov. (kruh)

Dubové ovocie. (žaluď)

Konské dieťa. (žriebätko)

Spoločný súbor písmen. (abeceda)

Ktorý strom má biely kmeň? (Pri breze)

Kto im spí pod ušami? (zajac)

Sídlo Baba Yaga. (Chalupa na kuracích stehnách)

Kto píše knihy? (spisovateľ)

Zimný brloh medveďa. (Brloh)

Orgán videnia. (oko)

Najjedovatejšia huba. (smrteľná čiapka)

Otázky pre 2. tím

Môžu slony padať? (Áno)

Kto napísal báseň „Naša Tanya hlasno plače“? (A. Barto)

Aké strašidelné zviera miluje maliny? (medveď)

Vždy v ústach, neprehltnúť. (Jazyk)

Nos vtáka. (zobák)

Mačka mačka. (mačiatko)

Skriňa, stôl, stolička - jedným slovom ... (Nábytok)

Športové vybavenie na korčuľovanie. (korčule)

Hra na snehu. (snehové gule)

Domček pre koňa. (Stabilný)

Pod zemou Železnica. (metro)

Prístroj na meranie telesnej teploty. (teplomer)

Koľko nôh má mucha? (6)

Kura Muž. (kohút)

Dubový les. (Dubové drevo)

Chlpaté zviera, ktoré žije v dutine. (Veverička)

Čo dáva 12 mesiacov dokopy? (rok)

Najdlhšie zviera. (žirafa)

Pokosená, vysušená tráva. (Seno)

Báječný názov obrusu. (Vlastná montáž)

Bunkové tajomstvo. (krížovka)

(Výsledky všetkých predchádzajúcich zápasov sú sčítané)

6. hra. "Úlohy z obálok"

učiteľ: V ruke mám dve obálky s úlohami pre vaše tímy. Úlohy sú trochu nezvyčajné - pre šikovných chlapcov a, samozrejme, nie bez zmyslu pre humor.

Nech za mnou prídu kapitáni tímov a každý si vyberie jednu obálku. Po mojom signáli by mali otvoriť obálky a prečítať si úlohu. Máte na to 2 minúty. Za správnu alebo najoriginálnejšiu odpoveď tím získa 5 bodov a druhý - 3.

Úloha 1. tím. Elektrický vlak ide z východu na západ rýchlosťou 60 km za hodinu. Vietor fúka rovnakým smerom od východu na západ, ale rýchlosťou 50 km za hodinu. Ktorým smerom sa nesie dym vlaku. (Elektrický vlak nedymí)

Zaradenie do 2. tímu. V horúci letný deň, keď sa vo vzduchu vznášajú tisíce hmyzu, sa na zelenom trávniku s rozlohou 3,5 hektára pasú dva kone. Kone sú úplne rovnaké. Líšia sa len tým, že prvý chvost je zviazaný, zatiaľ čo druhý nie. Trávnik má tvar štvorca a jeden z koní spása trávu, pohybuje sa šikmo po trávniku, druhý chodí do strán. Ktorý z koní zje do hodiny viac trávy, ak má rovnaký apetít? Tráva rastie rovnomerne, bez lysých miest. (Viac trávy zožerie ten kôň, ktorý nemá zviazaný chvost. Netreba ju odvádzať od trávy, aby odohnala gadmuffs a horsefly.)

Súvisiace publikácie

  • Aký je r obraz bronchitídy Aký je r obraz bronchitídy

    je difúzny progresívny zápalový proces v prieduškách, ktorý vedie k morfologickej reštrukturalizácii steny priedušiek a ...

  • Stručný popis infekcie HIV Stručný popis infekcie HIV

    Syndróm ľudskej imunodeficiencie - AIDS, Infekcia vírusom ľudskej imunodeficiencie - HIV-infekcia; získaná imunodeficiencia...